"Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem
Jacek Malczewski przy pracy, koniec XIX wFoto: NAC

W tym roku odbędzie się premiera 12 wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych obrazami Jacka Malczewskiego. Filmowe obrazy w ramach projektu "Jacek Malczewski/Lech Majewski" zamówiło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W grudniu reżyser na potrzeby produkcji filmował dzieła Malczewskiego z poznańskiej kolekcji.

  • Lech Majewski jest reżyserem m.in. filmów "Więzień Rio", "Wojaczek", "Angelus", "Młyn i krzyż", "Onirica", "Brigitte Bardot cudowna". We wszystkich przypadkach jest także autorem scenariuszy.
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu ma kolekcję około stu obrazów, kilkudziesięciu szkiców olejnych i wiele rysunków i akwarel na papierze Jacka Malczewskiego.

Wideoart – wizualna poezja

– Kamera ustawia swoją ostrość albo tu, albo tu, albo tam. W malarstwie jest dookolny świat, który cały jest ostry: widzimy wszystko. To jest działanie nielinearne, tylko działanie w tym samym czasie na wiele aspektów zmysłowych i pozazmysłowych, pozawerbalnych – tłumaczy reżyser. – Człowiek staje przed obrazem i nie opowiada tego obrazu linearnie: on może zauważyć detal, twarz, spojrzenie, topór… Ale jest też coś w rodzaju sumy tego wszystkiego – wskazuje.

– Wideoart jest wizualną poezją. To jest ekwiwalent obrazu w ruchu. Docelowo mamy te wideoarty w Poznaniu zestawić z obrazami Jacka Malczewskiego – dodaje.

Przeczytaj także


Nie odtworzenie, ale inspiracja

– Nie chodzi o to, aby za pomocą aktorów odtworzyć te obrazy: raczej jest tak, że obrazy Jacka Malczewskiego mają być inspiracją dla wideoartów. Np. w wideoartach pojawią się sceny, które nawiązują do najnowszej historii Polski, oczywiście całkowicie Malczewskiemu nieznanej – zdradza Paweł Oses z Muzeum Narodowego w Poznaniu. – Zdjęcia do wideoartów skończyły się w grudniu, ale wszyscy znawcy sztuki filmowej to jest połowa, a może nawet mniej potrzebnej pracy. Cała reszta to jest montaż, postprodukcja, efekty specjalne i tak dalej… W tej chwili Lech Majewski, z tego, co wiem, pracuje nad wszystkimi tymi elementami: do tych zdjęć dodawane są różnego rodzaju efekty specjalne – wyjaśnia.

Jak mówił sam reżyser, autorami efektów specjalnych są znakomici specjaliści. A ostateczne efekty powinniśmy poznać jeszcze w tym roku, przy okazji otwarcia remontowanego skrzydła Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie mieści się galeria malarstwa polskiego.Posłuchaj

3:36
Lech Majewski kręci 12 videoartów inspirowanych Malczewskim (trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 5.02.2024
Godzina emisji: 13.40

pr/kormp

Polecane