Reklama

reklama

Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym
Politechnika Krakowska uruchomiła ultranowoczesne Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, które pozwala m.in. badać różnego rodzaju aspekty budownictwa, ale może też być bardzo pomocne w walce ze smogiemFoto: Shutterstock/Longfin Media

Politechnika Krakowska otworzyła Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To najnowocześniejsze na świecie centrum badań związane m.in. z budownictwem wysokościowym i polityką antysmogową. Pozwala także badać potencjalne obciążenia powierzchni spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

  • W budynku o powierzchni ponad 1500 m2 znajdują się m.in. cztery korytarze wiatrowe wyposażone w potężne wentylatory, stoły sejsmiczne, a także urządzenia pozwalające symulować różnego rodzaju zjawiska pogodowe, np. deszcz, śnieg czy grad.
  • Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej to najnowocześniejszy na świecie tego typu ośrodek badawczy. Może być wykorzystywany m.in. przy projektowaniu wysokich konstrukcji czy badaniu obciążeń spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
  • Dzięki swoim badaniom Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej może wskazać realne korytarze przewietrzania miasta i w ten sposób wesprzeć miasto w momencie podejmowania decyzji nt. rozwoju przestrzennego określonych obszarów.

Zbadać wiatr, co przegoni gęste smogu zasłony…

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, najnowsze dziecko Politechniki Krakowskiej, pozwala m.in. badać różnego rodzaju aspekty budownictwa i konstrukcji, ale może też być bardzo pomocne w walce ze smogiem. – Laboratorium ma możliwości testowania realnego przepływu wiatru w obszarach zurbanizowanych: w kwartałach ulic, w całych dzielnicach. Jesteśmy w stanie odtworzyć nie tylko prędkość i profil wiatru, który mamy w terenie, ale również zagospodarowanie przestrzenne i pokazać którędy rzeczywiście wiatr przepływa i jak się zachowuje, opływając istniejące obiekty: drzewa, wzniesienia, mosty i inne przeszkody – tłumaczy prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Na podstawie tych badań można określić przebieg tzw. korytarzy przewietrzania miasta. – Jesteśmy w stanie określić, jaki jest ich realny przebieg i wesprzeć miasto w procesie decyzyjnym, kiedy będą podejmowane decyzje dotyczące rozwoju przestrzennego jakiegoś obszaru, np. czy można coś w tym miejscu wybudować czy nie – wskazuje rektor. A ten aspekt jest szczególnie ważny w stolicy Małopolski.

Unieruchomić obiekty smukłe

W związku z rosnącą ceną terenów w obszarze miejskim wielu inwestorów decyduje się na budowanie tzw. obiektów smukłych, które mają małą powierzchnię podstawy, ale za to są bardzo wysokie i mają wiele kondygnacji. – Taka konstrukcja powoduje, że obiekt zachowuje się elastycznie i pod wpływem wiatru zwłaszcza te górne kondygnacje bardzo mocno się wychylają. My jesteśmy w stanie zaprojektować tłumiki drgań do tych obiektów  to są urządzenia, które w sposób mechaniczny odpowiadają na ruch wiatru na dużych wysokościach – wyjaśnia prof. Szarata. – W efekcie obiekt właściwie stoi w miejscu i się nie porusza. Ale tylko dzięki temu, że wiemy, w jaki sposób to zaprojektować, aby obiekt był bezpieczny – stwierdza.


Wyprzedzić światowe trendy

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej jest obiektem wyjątkowym nie tylko w Polsce, ale na skalę światową. – Myślę, że udałoby się znaleźć kilka obiektów na świecie, które mogłyby coś podobnego zrobić, ale nie tak kompleksowo jak my. To jest nowe laboratorium, które ma najnowocześniejsze rozwiązania zaprojektowane przez naszych specjalistów z Politechniki Krakowskiej, które wyprzedzają najnowsze trendy w tego typu inwestycjach – zapewnia rozmówca Joanny Gąski.

Jest oczywiste, że tego typu inwestycje są również wykorzystywane komercyjnie. – Ponieważ jesteśmy w stanie odtworzyć realne warunki pogodowe na połaci dachowej, to testujemy obecnie najnowsze rozwiązania okienne pod kątem ich szczelności nie tylko na deszcz, ale i na wiatr – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:17
Krakowska Politechnika uruchomiła najnowocześniejsze na świecie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska (Radio Kraków)
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 10.42

pr/kormp

Polecane