Renata Przemyk i Dagadana – wielka kopalnia radości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Renata Przemyk i Dagadana – wielka kopalnia radości
"Vera to ja" to wspólny projekt Renaty Przemyk i zespołu Dagadana Foto: mat. promocyjne

Każde nasze spotkanie to jest po prostu wielka kopalnia radości i to będziemy chcieli też przekazać naszym słuchaczom – tak o wspólnym projekcie muzycznym z Renatą Przemyk mówi Daga Gregorowicz z zespołu Dagadana. W lutym do sklepów trafi album "Vera to ja", którego zawartość będzie można usłyszeć na żywo podczas zbliżających się koncertów.

  • Premierę płyty "Vera to ja" zaplanowano na piątek, 2 lutego.
  • Zawarty na albumie materiał muzyczny jest mieszanką elektroniki z brzmieniami tradycyjnych instrumentów muzycznych. Wszystkie teksty są autorstwa Renaty Przemyk.
  • Wydaniu płyty będzie towarzyszyć tournée, podczas którego artyści odwiedzą m.in. Bielsko-Białą, Warszawę, Lublin, Kraków i Poznań.

"»Vera to ja« to autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej trzynastki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką, aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste, a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu" – tak o swoim nowym przedsięwzięciu pisze Renata Przemyk.

Poszukiwanie korzeni

Korzenie projektu "Vera to ja" sięgają czasów pandemii. To właśnie wtedy Renata Przemyk, zamknięta w czterech ścianach, zaczęła tworzyć tę bardzo kobiecą opowieść. Do współpracy przy praktycznej realizacji piosenek opartych na tej historii zaprosiła polsko-ukraińską grupę Dagadana.

– Bardzo jej zależało, żeby zaśpiewać z kimś wspólnie. Pomyślała o nas, myśląc o takim poszukiwaniu natury ludzkiej, ale także o poszukiwaniu swoich korzeni. A my z Dagadaną już od piętnastu lat poszukujemy tej prawdy, która jest zawarta także w muzyce źródeł – opowiada Daga Gregorowicz.

Popuszczanie wodzy fantazji

Daga przyznaje, że od dawna jest fanką Renaty Przemyk. Obie panie miały szansę poznać się lepiej przy okazji występów na koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Poznaniu. W 2023 Przemyk zaprosiła młodszą koleżankę do wspólnego występu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obok nich na scenie pojawiła się też Dana Vynnytska, druga wokalistka zespołu Dagadana. Wspólnie wykonały materiał, który potem został nagrany w studiu i będzie wydany w formie płyty "Vera to ja".

– Zarówno przed koncertem, jak i już potem w studiu popuszczałyśmy wodze fantazji, tak żebyśmy i my mogły czegoś nowego się o sobie dowiedzieć dzięki tej współpracy, żebyśmy mogły zaśpiewać inaczej, nie tylko etnicznie, ale także poszukać różnych barw swojego głosu. To było bardzo uwalniające i megatwórcze – mówi Gregorowicz.

źródło: YouTube / Renata Przemyk

Rockowy pazur i wyprawa na łąkę

Album "Vera to ja" będzie dostępny od 2 lutego. Tego samego dnia Renata Przemyk i zespół Dagadana zagrają koncert promocyjny w Bielsku-Białej, a następnie wyruszą w trasę koncertową po całej Polsce. Jak zapewnia Dana, na scenie nie zabraknie muzycznej różnorodności. – Od standardowego brzmienia Renaty po bardzo wiele instrumentów tradycyjnych, którymi włada Tomek Drozdek. Będzie rockowy pazur, ale także dużo momentów przestrzennych, gdzie zamykając oczy, będziemy mogli się przenieść gdzieś daleko na jakąś łąkę – obiecuje wokalistka.

Gregorowicz mówi też o wyjątkowej energii, jaka towarzyszy jej współpracy z Renatą Przemyk. - Każde spotkanie to jest po prostu jakaś wielka kopalnia radości i to też będziemy chcieli przekazać naszym słuchaczom.


Posłuchaj

7:15
Renata Przemyk i Dagadana – wielka kopalnia radości (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Daga Gregorowicz (wokalistka)
Data emisji: 30.01.2024
Godzina emisji: 12.39

kc

kor-mp

Polecane