15-lecie zespołu Dagadana. "Świętujemy albumem z połowy drogi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
15-lecie zespołu Dagadana. "Świętujemy albumem z połowy drogi"
Daga Gregorowicz z grupy Dagadana i Adam Smolarek.Foto: Czwórka/Michał Piwowarek

- Przejechaliśmy ze sobą kawał świata, zagraliśmy w ponad 30 krajach i teraz - z okazji 15 urodzin - przygotowaliśmy dla fanów niespodziankę. Będzie to reedycja płyty "Meridian 68", którą nagraliśmy w połowie naszej artystycznej drogi - opowiada Daga Gregorowicz z zespołu Dagadana. 

  • Polka Daga Gregorowicz i Ukrainka Dana Vynnytska poznały się w lipcu 2006 roku na International Summer Jazz Academy w Krakowie.
  • Dwa lata póżniej założyły zespół Dagadana. W 2008 roku ukazała się ich debiutancka płyta "Maleńka".
  • W muzyce Dagadana łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.
  • Z okazji 15-lecia istnienia zespół przypomni wydany w 2016 roku album "Meridian 68". Płyta zyska znakomite brzmienie i oprawę wydawniczą i zostanie wydana na winylu 20 października 2023 roku.

"Marzenia wypowiadaj na głos"

Zespół Dagadana znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W tym roku grupa założona przez Dagę Gregorowicz i Danę Vynnytską świętuje 15-lecie istnienia. - Jeśli ktoś jeszcze nie wie, że o marzeniach trzeba mówić głośno, to my jesteśmy tego najlepszym przykładem. Wypowiadałyśmy na głos nasze życzenia: o tym, żeby mieć zespół, żeby koncertować w różnych miejscach na ziemi, żeby nagrywać z zagranicznymi artystami i  - krok po kroku - to wszystko się spełniało - mówi gość Czwórki. - O tym, żeby wydać urodzinowy krążek nie zdążyłyśmy pomyśleć na głos, bo wcześniej zaproponowało nam to wydawnictwo Polvinyl.

Dagadana wkracza w świat nowych technologii

Fizyczny nośnik będzie miał także swój "digital pressing" - specjalną, audiofilską edycję cyfrową, zgraną w najwyższej jakości wprost z winylowej matrycy. A ci z fanów, którzy są biegli w nowych technologiach, będą mogli stać się posiadaczami fizycznej lub cyfrowej wersji albumu z cyfrowym certyfikatem autentyczności - co umożliwi im korzystanie z wszystkich dobrodziejstw, które niesie obrót sztuką w sieci Web 3.0.


Jubileuszowa reedycja albumu "Meridian 68" ukaże się 20 października 2023 roku. Jubileuszowa reedycja albumu "Meridian 68" ukaże się 20 października 2023 roku.

Album z "połowy drogi"

Posłuchaj

19:15
Jubileusz Dagadany - reedycja płyty i koncerty (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na krążku znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski oraz ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie. Można tu też usłyszeć mongolską poezję, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie mongolsko-chińskim zespołem North Lab.

DAGADANA feat. Leszek Możdżer & Kacper Smoliński - Rano rano raniusieńko (at Enter Enea Festival) | Dagadana

Współpraca polsko - mongolsko - chińska

- Poznaliśmy się i zagraliśmy koncert dla chińskiego radia. Wtedy padło pytanie o płytę. Pomysł wydawał nam się tak mało realny, że... postanowiliśmy go zrealizować. Mimo że my mówiliśmy po polski i ukraińsku, oni - po chińsku - opowiada artystka. - Trud był ogromny i rozciągnięty w czasie. Premiera albumu "Meridian 68" odbyła się w 2016 roku, płyta ukazała się także w Niemczech i w Japonii. 

Sprawdź też:

"Meridian 68" był nominowany do nagrody "Fryderyk" w kategorii Album Roku - Muzyka Korzeni. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 - czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. 

Zespół Dagadana Zespół Dagadana

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Daga Gregorowicz (zespół Dagadana)

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Polecane