Bal maturalny – spory wydatek i obowiązkowy polonez

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bal maturalny – spory wydatek i obowiązkowy polonez
Polonez pozostaje obowiązkowym punktem programu balów maturalnych.Foto: Shutterstock/Tsuguliev

Eleganckie stroje, wyszukany makijaż, a coraz częściej też droga restauracja z didżejem – studniówkowe zwyczaje zmieniają się przez lata. W programie maturalnego balu nie może jednak zabraknąć poloneza, który od kilku stuleci jest polskim tańcem narodowym.

  • Wydatki na studniówkę mogą wynieść nawet dwa tysiące złotych na osobę.
  • Poloneza maturzyści tańczą najczęściej do melodii skomponowanych przez Michała Kleofasa Ogińskiego lub Wojciecha Kilara, choć bywa, że mają też inne, oryginalne pomysły.
  • Polonez to taniec o charakterze podniosłym, a zarazem radosnym. Grupa taneczna może liczyć od kilku do nawet kilkuset osób. Uczestnicy tańczą w parach, które jedna za drugą maszerują w rytmie, tworząc korowód.

Nowa sukienka lub garnitur, do tego makijaż, fryzjer, biżuteria, a na dodatek opłata za wynajęcie eleganckiej sali z didżejem i cateringiem – bal maturalny wiąże się z poważnym uszczupleniem portfela, dochodzącym nawet do dwóch tysięcy złotych. M.in. z tego powodu część uczniów rezygnuje z kultywowania tej tradycji.

– Niektórzy nie chcą się poddawać tej zwariowanej atmosferze, nie mówiąc o szalonych wydatkach związanych z tymi atrakcjami – mówi nauczycielka Dorota. Dodaje, że także kadra pedagogiczna coraz częściej rezygnuje z organizowania studniówek, aby nie narażać uczniów na koszty przekraczające ich możliwości finansowe.  

Standardy dzisiejszych balów maturalnych odbiegają od tych sprzed kilku dekad. Wówczas były one organizowane zazwyczaj w szkołach, a ich ważną częścią był program artystyczny, z obowiązkowym polonezem na czele.


Posłuchaj

2:37
Bal maturalny dziś (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polonez – trwały element polskiej kultury i tożsamości

Rodowód tego typowo polskiego tańca o podniosłym, a jednocześnie radosnym charakterze sięga XVI wieku. Wówczas był jeszcze zwany "chodzonym", zaś pod nazwą "polonez" występuje od wieku XVIII.

– Pochodzenia tego tańca można szukać w dwóch źródłach. Z jednej strony wywodzi się on z regionalnych tańców chodzonych, z drugiej zaś strony nawiązuje do tradycji tańców dworskich. Salonową formułę oraz europejski sznyt otrzymał dzięki baletmistrzom i choreografom, zwłaszcza francuskim – mówił w rozmowie z PAP Jan Łosakiewicz, tancerz, choreograf oraz dyrektor Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka".

– Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury. Co więcej, zarówno w warstwie muzycznej, jak i w ruchu czy zachowaniu tancerzy odzwierciedla wiele naszych cech narodowych – stwierdził tancerz.

Polonez odegrał istotną rolę w czasach zaborów, kiedy zachowanie polskości było zagrożone. Do dziś kultywowany jest jako tradycja studniówkowa.

Ogiński, Kilar i Chajdecki – do ich muzyki tańczono na studniówkach

W XX w. na balach maturalnych zwyczajowo tańczono poloneza do melodii "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego, a w czasach PRL również do "Poloneza warszawskiego" Tadeusza Sygietyńskiego z repertuaru Państwowego Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Obecni maturzyści najczęściej wybierają poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Można tańczyć także do innych utworów, o czym przekonali tegoroczni maturzyści z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Zatańczyli oni do muzyki autorstwa Bartosza Chajdeckiego z serialu "Czas honoru". Z kolei uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu jako podkład muzyczny do studniówkowego tańca wybrali motyw "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego.

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 26.01.2024
Godziny emisji: 7.47

kc, kor-wm

Polecane