Tradycje studniówkowe. Czy zmieniły się na przestrzeni lat?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tradycje studniówkowe. Czy zmieniły się na przestrzeni lat?
Tradycje studniówkowe kiedyś i dziś. Co się zmieniło?Foto: Shutterstock/Tsuguliev

Studniówka w założeniach ma być czasem beztroskiej zabawy, poprzedzającym sto dni intensywnych przygotowań do matury. Czym różnią się te organizowane obecnie od tych sprzed lat? Jakie panują przesądy i zwyczaje związane ze studniówkami? 

Bal maturalny - kiedyś i dziś

Studniówki w dawnych czasach miały przede wszystkim cel edukacyjny, ponieważ organizowane były w szkole przez uczniów. Młodzi ludzie tworzyli komitety przy wsparciu nauczycieli. - Mniej więcej można powiedzieć, że tradycja studniówkowa ma blisko 200 lat, ponieważ bale studniówkowe były wprowadzane wraz z wprowadzeniem matury, czyli w czasach zaboru pruskiego - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. 

W XX wieku istniały bowiem dwa rodzaje imprez: studniówka oraz komers, czyli właściwy bal maturalny. Komers organizowany był już po zdanych egzaminach. Młodzi ludzi z maturą w kieszeni i świeżo nabytą dorosłością z dumą wybierali się na pierwszy prawdziwy bal, na który mogli zaprosić osobę towarzyszącą. - Bale studniówkowe miały charakter galowy, czyli dziewczyny były ubrane w granatowe spódniczki i białe koszule, chłopcy natomiast zakładali garnitury. Z kolei komers był bardziej balem karnawałowym, często organizowanym poza murami uczelni. Tradycja ta zanikła wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, wtedy w wielu miejscach w Polsce ograniczono czas studniówki do godz. 21. Nie pamiętam, żeby później wrócono do tej tradycji, pozostała nam studniówka - wyjaśnia gość Jedynki. 

Zwyczaje i przesądy 

Studniówkowe przesądy dotyczą zarówno maturzystek, jak i maturzystów. Jeden z nich jest związany z polonezem. - W trakcie balu maturalnego pomyłka podczas tańczenia poloneza podobno ma przynieść szczęście podczas matury - mówi dr Tomasz Marcysiak. 

Każda dziewczyna na studniówkę powinna założyć czerwoną podwiązkę. Na bal wskazane jest również mieć biustonosz oraz majtki w tym samym kolorze. Uważa się, że to przynosi szczęście. Z kolei chłopcy koniecznie powinni zainwestować w nowy garnitur. Zgodnie z przesądem założenie przez chłopców nowego odzienia na studniówkę sprawi, że ten przesiąknie dobrą energią i przyniesie pomyślność na egzaminach. 

Posłuchaj

7:44
Tradycje studniówkowe. Czy zmieniły się na przestrzeni lat? (Cztery pory roku/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: dr Tomasz Marcysiak (socjolog, Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy)

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 11.17

ans/kor

Polecane