Ile Gotów w Polakach? Sprawdzają to archeolodzy z Lublina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile Gotów w Polakach? Sprawdzają to archeolodzy z Lublina
Ze względu na panujące tam warunki naturalne Lubelszczyzna uważana jest za raj dla archeologów i skarbnicę starożytnych reliktówFoto: Shutterstock/Michael Dechev

Choć Polacy zaliczani są do narodów słowiańskich, w naszym DNA znajdują się domieszki materiałów genetycznych innych ludów, takich jak Goci, Tatarzy czy Mongołowie. W lepszym poznaniu więzów łączących nas z tymi plemionami ma pomóc projekt archeologów z UMCS w Lublinie.  

  • Goci byli jednym z największych plemion wschodniogermańskich. Zamieszkiwali dzisiejszą Lubelszczyznę, zanim na te tereny dotarli Słowianie.
  • Lubelszczyzna, ze względu na panujące tam warunki naturalne, uważana jest za raj dla archeologów.
  • Archeolodzy z UMCS prowadzą badania wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. Pełne wyniki poznamy za dwa lata.

Z punktu widzenia badaczy DNA najcenniejszą częścią ludzkiego szkieletu jest fragment czaszki znajdujący się za uchem. To właśnie tam skoncentrowane są najczystsze zasoby materiału genetycznego. Co można z niego wyczytać? – Po prostu wszystko – twierdzi prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS.

Oprócz podstawowych informacji, takich jak płeć czy wiek badanego osobnika, DNA dostarcza nam też wiedzy o tym, na jakie cierpiał on choroby, czy żył w czasie prosperity czy głodu, a także z kim był spokrewniony. Dotyczy to nie tylko ludzi pochowanych na tym samym cmentarzysku, ale też mieszkańców sąsiednich osad.

Dzięki tym wszystkim informacjom naukowcy mogli ustalić na przykład, że dawni rezydenci Kotliny Hrubieszowskiej, żyjący tam w okresie od II do IV wieku, mają taki sam genom jak mieszkańcy miejscowości leżących nawet sto kilometrów na południe lub na północ od tego miejsca.

– Zabytki archeologiczne nie są w stanie odpowiedzieć tak detalicznie na tego rodzaju pytania. Możemy się tylko domyślać, na podstawie na przykład elementów stroju: "ta kobieta ma jakiś dziwny strój, pewnie przyszła z innego regionu" – mówi prof. Kokowski. 

Słowianie nie pozostawili kości

Badacze z UMCS obecnie poddają analizie materiał genetyczny wyodrębniony ze szkieletów znalezionych na Lubelszczyźnie, która – ze względu na panujące tam warunki naturalne – uważana jest za raj dla archeologów i skarbnicę starożytnych reliktów. Prace naukowców mają pomóc zrozumieć historię Słowian, trudną do zgłębienia ze względu na pewien obyczaj, jaki praktykowało to plemię.

– Ze Słowianami jest ten problem, że przez prawie pięć stuleci nie zachowały się ich kości. Oni uprawiali ciałopalenie, w związku z tym palili też DNA. Co prawda są metody wyodrębniania DNA ze spalonych kości, ale to jest tzw. DNA słabe – mówi prof. Kokowski.  

Badania mają pomóc w ustaleniu, jak wiele łączy Słowian z zamieszkującym wcześniej Lubelszczyznę bardziej prymitywnym plemieniem Gotów. Archeolodzy chcą też sprawdzić, ile płynie w nas krwi tatarskiej, żydowskiej, mongolskiej czy też pochodzącej od innych ludów, jakie przez wieki przewinęły się przez nasze terytorium.

Posłuchaj

4:38
Ile Gotów w Polakach? Sprawdzają to archeolodzy z Lublina (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Liliana Kaczmarczyk (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 23.01.2024
Godzina emisji: 11.15

kc

kor-mp


Polecane