Brakuje rąk do pracy. Jakie zawody najpilniej poszukiwane?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brakuje rąk do pracy. Jakie zawody najpilniej poszukiwane?
Jak wynika z danych urzędów pracy, brakuje nie tylko lekarze czy nauczycieli, ale także kierowców autobusówFoto: PAP/Albert Zawada

W Polsce brakuje rąk do pracy. Jak wynika z raportów urzędów pracy, największe deficyty występują w branżach budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej.

  • "Barometr zawodów" to badanie jakościowe, tworzone osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.
  • "Barometr zawodów" służy m.in. jako podpowiedź dla szkół, jakie kierunki powinny otwierać, aby ich absolwenci znaleźli potem zatrudnienie.
  • Z raportów wynika, że najbardziej brakuje m.in. robotników budowlanych, pielęgniarek, lekarzy, maszynistów, nauczycieli i pracowników służb mundurowych.

Niedobory rąk do pracy w branży budowlanej utrzymują się co najmniej od kilku lat. Już w 2020 roku szacowano, że w Polsce brakuje ok. 150-200 tysięcy robotników, co powodowało opóźnienia w budowach. W 2022 roku ten stan się pogłębił, bo z polskiego rynku ubyło prawie 300 tysięcy pracowników ukraińskich – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. 

Choć na rynku pracy pojawia się nowe pokolenie pracowników, szkoły zawodowe nie nadążają z przygotowywaniem ich do zawodu. Brakuje też chętnych do tego rodzaju edukacji. – To zainteresowanie nadal, mimo różnych akcji promujących kształcenie zawodowe, jest za niskie w porównaniu do tego, jakie są potrzeby lokalnego rynku pracy – zaznacza Iwona Derda z Wielkopolskiej Izby Pracowniczej.

Polska ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w UE. Polska ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w UE.

Wakaty w służbie zdrowia i policji

Pracowników potrzebuje też pilnie branża medyczna. Ciągle brakuje lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów osób starszych i psychoterapeutów. Niewesoła sytuacja panuje również w służbach mundurowych – w samej tylko wielkopolskiej policji nieobsadzonych pozostaje 650 spośród 8,5 tysiąca etatów. 

– Prowadzimy różne działania zachęcające młodych ludzi do służby w policji. Mówimy o gwarantowanych zarobkach – mówi rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. – Będziemy cały czas prowadzić takie działania informacyjne, żeby młodzi ludzie, którzy właśnie zastanawiają się nad rozpoczęciem czy też być może zmianą pracy, widzieli tutaj, w naszej formacji, swoje miejsce.

Posłuchaj

3:36
W Polsce brakuje rąk do pracy (pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Konieczna
Data emisji: 16.01.2024
Godzina emisji: 6.48

kc

Polecane