Dobra szkoła wpływa na sukces zawodowy - ile w tym prawdy?
2024-01-14, 17:01 | aktualizacja 2024-01-14, 17:01
Wielu rodziców już na etapie edukacji zwraca uwagę, jaka szkoła przełoży się na sukces dziecka w przyszłości. Ile w tym prawdy? I co stanowi o tym, że daną szkołę można nazwać dobrą?
- Jaką szkołę można określić jako dobrą? Zapytaliśmy o to dyrektorów szkół średnich.
- Rozmówcy Elizy Cichosz zwracają uwagę, że osiągnięcie sukcesu w przyszłości zależy od pracy własnej ucznia.
Dobra szkoła, czyli jaka?
- Najlepszą szkołą jest taka, w której uczniowie mówią, że chodzą do najlepszej szkoły. W której do tego rodzice mówią, że posyłają dzieci do najlepszej szkoły, a nauczyciele mówią, że pracują w najlepszej szkole - ocenia Marcin Chrabielski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
Z kolei dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego Agata Kasprzyk-Maryniak, wskazuje, że uczęszczanie do dobrej szkoły niekoniecznie gwarantuje, a bardziej pomaga w osiągnięciu sukcesu zawodowego. - To oznacza, że wszystkie takie rzeczy, pewne narzędzia, uczniowie mają podane na tym etapie. Nie muszą szukać dodatkowych lekcji i kół zainteresowań na mieście, bo oni je tutaj mają. Prawdopodobnie nic nie gwarantuje sukcesu tak do końca, ale na pewno pomaga - ocenia dyrektorka.
Najczęściej czytane:
- Światło słoneczne – jeden z leków natury
- Rysie pod czujnym okiem naukowców. Czy uda się zwiększyć populację tych dzikich kotów?
Szkoła wpływa na sukces zawodowy?
Rozmówcy Elizy Cichosz również wskazują na istotny wpływ pracy własnej. Ich zdaniem ukończenie renomowanej szkoły na pewno nas kształtuje i ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość, jednak wszystko zależy od nas samych, a nie od szkoły. Równie ważni, ich zdaniem, są nauczyciele pracujący w danej placówce.
Na znaczenie pracy własnej wskazuje również dr Sławosz Uznański - absolwent VIII LO w Łodzi, który ma szansę wkrótce polecieć w kosmos. - Chodziłem do klasy dwujęzycznej, z językiem niemieckim. Uczyłem się też innego języka, chciałem wyjechać na studia za granicę. Po tym, jak rozpocząłem studia na Politechnice Łódzkiej, wybrałem uczelnię francuską, i w pewnym momencie doprowadziło mnie to do CERN-u (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - red.) - opowiada.
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Radosław Nałęcz, Raf Uzar
Autorka materiału reporterskiego: Eliza Cichosz
Data emisji: 13.01.2024
Godzina emisji: 6.24
qch/kul