Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Nightjet – superwygodny pociąg do nocnego podróżowania po Europie
2024-01-15, 13:01 | aktualizacja 2024-01-15, 13:01
Spokojny sen w pojedynczej kapsule pociągu mknącego z prędkością ponad dwustu kilometrów na godzinę – to już możliwe, dzięki nowoczesnym składom nightjet, które spotkać można na europejskich torach.
- Nocne pociągi przeżywają renesans. Europejska siatka tego typu połączeń jest tej zimy rekordowa i obejmuje około 90 linii.
- Nocnymi pociągami można w komfortowych warunkach podróżować m.in. z Wiednia do Amsterdamu oraz z Innsbrucka do Malmö. Od niedawna działa też połączenie pomiędzy Warszawą a Monachium.
- Europejskim liderem nocnych połączeń jest austriacka sieć ÖBB, która do swej oferty włączyła nowoczesne pociągi nightjet.
Koleje ÖBB wykorzystują strategiczne położenie Austrii na mapie Europy, oferując m.in. połączenia z Niemiec do Włoch, czy z Czech do Szwajcarii. Część z tych tras obsługują najnowocześniejsze pociągi nightjet. Rozwijają one prędkość do 230 kilometrów na godzinę, nie tracąc przy tym komfortu podróżowania – można w nich spokojnie się wyspać i wypić kawę bez obaw, że na skutek gwałtownych wstrząsów czy zakrętów wylejemy sobie ją na koszulę.
Pociąg jak hotel kapsułowy
Nightjety są przyjazne dla środowiska. Składy są lżejsze nawet o 30 procent od starszych modeli, dzięki czemu zużywają mniej energii. Wrażenie robi wnętrze pociągów. Łóżka na najniższym poziomie można w prosty sposób zamienić w kanapę. Są też inne udogodnienia. – Pierwszy raz w historii część miejsc leżących zmieniliśmy w tzw. minikabiny dla jednej osoby. Jest w nich składany stół, lampka do czytania, schowek, lustro i kontakty. Każda kabina ma osobne zamknięcie, zapewniające maksymalną prywatność – zachwala Andreas Matthä, dyrektor generalny ÖBB.
Za podróżowanie w takich warunkach trzeba, oczywiście, dodatkowo zapłacić. O ile nocną przejażdżkę z Hamburga do Wiednia na zwykłym miejscu siedzącym możemy odbyć już za 35 euro, to miejsce w solowej kabinie będzie nas kosztować od 200 do 260 euro. Jeśli natomiast z zakupem biletu będziemy zwlekać do ostatniej chwili, podane ceny mogą być nawet dwa razy wyższe.
Posłuchaj
Czytaj też:
Nowy rozkład jazdy pociągów: czy blisko 90-letni rekord Luxtorpedy zostanie pobity?
Futurystyczne pociągi na polskich torach. Ambitne plany PKP Intercity
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 11.43
kc