Reklama

reklama

Różewicz nieznany: zobacz tysiące niepublikowanych zdjęć z rodzinnego archiwum poety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Różewicz nieznany: zobacz tysiące niepublikowanych zdjęć z rodzinnego archiwum poety
Tadeusz RóżewiczFoto: Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum/mat. prasowe

Niepublikowane wcześniej zdjęcia Tadeusza Różewicza są już dostępne dla wszystkich. To efekt projektu "Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety" realizowanego przez wrocławskie Ossolineum. Ten efekt żmudnej, trwającej dwa lata pracy, uzupełnił wystawę stałą "Pan Tadeusz Różewicz".

  • W ciągu dwóch lat zdigitalizowano cztery tysiące zdjęć wybranych spośród ośmiu tysięcy  fotografii znajdujących się w rodzinnym archiwum Tadeusza Różewicza.
  • Fotografie można oglądać zarówno na wystawie w Domu Pana Tadeusza we  Wrocławiu, jak i w bezpłatnej aplikacji mobilnej dostępnej na stronie muzeum.

Fotografie i cytaty z twórczości

– Obalamy mit, że pan Tadeusz był taką osobą, która nie lubiła się fotografować, unikała fotografów. Okazuje się, że tych zdjęć w albumach rodzinnych było aż 8 tysięcy, z czego 4 tysiące zostało wybranych do skanowania, do digitalizacji i wszystkie je tu pokazujemy – mówi Marcin Szyjka z działu Gabinety Świadków Historii Ossolineum.

Zdjęcia powstawały od lat 20. XX wieku do lat dwutysięcznych i są podzielone na różne kategorie. Nazwy poszczególnych kategorii pochodzą z fragmentów wierszy poety, są cytatem z jego twórczości, np. "kiedy nic nie robię robię nic", "najsmutniej jest wyjechać z domu jesiennym rankiem" albo "a jak wyjdzie śmiesznie ludzie pośmieją się i koniec".



Przelotne wspomnienia o poecie

"Muzeum Pana Tadeusza" wciąż na nowo "odkrywa" Tadeusza Różewicza prezentując tego wybitnego poetę w różnych, często zaskakujących odsłonach.

– Cały czas badamy Różewicza, cały czas czekamy na nowe materiały, nowe wspomnienia. Nagraliśmy nawet film ze wspomnieniami o Różewiczu osób, które znały go dosyć przelotnie. Sąsiedzi, ktoś, kto sprzedawał mu gazety, wspominają krótkie spotkania z Tadeuszem Różewiczem – potwierdza Marcin Szyjka. – I chcielibyśmy też zebrać kolejne w przyszłych lata, jeśli oczywiście znajdą się chętni wrocławianie i nie tylko, którzy jeszcze pamiętają poetę – zachęca.

"Widziałem raz pana Różewicza..."/YouTube Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum


Przeczytaj także


Posłuchaj

3:12
Tysiące nieznanych zdjęć Tadeusza Różewicza można już obejrzeć w Muzeum Pana Tadeusza (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Zając (PR Wrocław)
Data emisji: 9.01.2024
Godzina emisji: 13.41

pr/aw

Polecane