Idą tęgie mrozy. O czym należy pamiętać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Idą tęgie mrozy. O czym należy pamiętać?
Początek roku przyniósł tęgie mrozy w Europie, w tym w Polsce.Foto: Shutterstock/Lia Koltyrina

Zwracajmy uwagę na osoby starsze i bezdomne w naszym otoczeniu, opiekujmy się zwierzętami, uważajmy na drogach i unikajmy wchodzenia na kruchy lód – takie rady daje słuchaczom Trójki meteorolog z IMGW w obliczu nadciągających znad Syberii mrozów.

  • W nocy z niedzieli na poniedziałek w Polsce północno-wschodniej temperatura spadła do nawet minus 22°C.
  • Mroźne syberyjskie powietrze ma objąć kolejne obszary kraju.
  • Zanosi się na trudne warunki na drogach i na stokach narciarskich. Trzeba też wyjątkowo uważać przy wchodzeniu za zamarznięte zbiorniki wodne.

Przez ostatnie lata odzwyczailiśmy się od mroźnych zim, dlatego warto przypomnieć o kilku ważnych sprawach, które wiążą się z bardzo niskimi temperaturami powietrza. Oczywiście, wychodząc z domu, trzeba się ciepło ubrać. Ale miejmy też oko na osoby bezdomne, dla których sroga zima jest szczególnie niebezpieczna. Jeśli widzimy człowieka, który wygląda na wychłodzonego, nie bójmy się podejść i zapytać, czy nie potrzebna jest mu pomoc.

– Dbajmy też o zwierzęta, bo one też potrzebują w takich sytuacjach ciepłego kąta i świeżej wody – dodaje Grzegorz Walijewski, synoptyk z IMGW. Jednym ze sposobów na ulżenie doli bezpańskich czworonogów jest zostawienie uchylonego okienka w piwnicy, aby tam mogły się one schronić przed mrozem.

Zawieje, zamiecie i gołoledź

Tęgim mrozom na północy Polski towarzyszyły w miniony weekend obfite, dochodzące do kilkunastu centymetrów opady śniegu w południowej części kraju. Przemieszczający się z północy na południe zimny front powoduje dodatkowe komplikacje.

– Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że gdy przyszedł mróz i zaczął to wszystko ścinać, zrobiła się taka szklanka, błoto pośniegowe zaczęło zamarzać, więc na drogach może być niebezpiecznie – tłumaczy gość Trójki.

Z kolei w rejonach górskich wieje silny wiatr, o czym powinni pamiętać amatorzy pieszych wycieczek i narciarze. A na domiar złego na południu krajó w najbliższych dniach spodziewane są gęste mgły, które poważnie ograniczą widoczność na drogach i na stokach.

Jak powstaje "szklanka" na drodze? PAP/Adam Ziemienowicz , Maciej Zieliński Jak powstaje "szklanka" na drodze? PAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński

Ostrożnie z cienkim lodem!

Wraz z zamarzaniem stawów i innych zbiorników wodnych rośnie pokusa, aby wejść na lód, by się po nim przespacerować, poślizgać czy wyrąbać przerębel do łowienia ryb. To ostatnie skończyło się tragicznie dla wędkarza z województwa podlaskiego, pod którym załamał się lód. Gość "Trójki przed południem" apeluje, aby unikać podobnego ryzyka.

– Ten lód dopiero się tworzy. To jest pierwsza faza, on jest naprawdę bardzo kruchy i pod naszym ciężarem może się załamać – ostrzega Grzegorz Walijewski. – Nie wchodźmy na ten lód, niech on naprawdę mocno się zwiąże. Dopiero jak będzie miał powyżej 15 cm, to jest w miarę bezpieczny, żeby na niego wchodzić.

Posłuchaj

5:28
Idą tęgie mrozy. O czym należy pamiętać? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz 
Gość: Grzegorz Walijewski (synoptyk z IMGW)
Data emisji:
 8.01.2024
Godziny emisji: 10.14

kc


Polecane