Urodziny listy "Billboardu" – Taylor Swift lepsza od Elvisa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny listy "Billboardu" – Taylor Swift lepsza od Elvisa
Albumy Taylor Swift triumfowały na liście "Billboardu" 68 razy.Foto: PAP/Guerin Charles/ABACA

88 lat temu amerykański tygodnik "Billboard" ogłosił pierwszą na świecie listę płytowych bestsellerów. Był to symboliczny początek ery list przebojów, które zyskały popularność na całym świecie.

  • Magazyn "Billboard" opublikował pierwszą listę przebojów 4 stycznia 1936 roku.
  • Pierwsze notowanie składało się z trzech osobnych zestawień, podzielonych między trzy wiodące wówczas firmy płytowe.
  • W najnowszym notowaniu listy "Billboard 200" najlepsza okazała się Taylor Swift, wyprzedzając przy okazji w zestawieniu wszech czasów samego Elvisa Presleya.

Gdy "Billboard" ogłaszał pierwsze notowanie swojej listy płytowych bestsellerów, muzykę można było kupować wyłącznie na nośnikach fizycznych. Stawały się one coraz bardziej nowoczesne, a przełomem było wypuszczenie na rynek pierwszego krążka CD w latach 80. Jednak i te srebrne krążki dziś powoli odchodzą do lamusa, a podstawowym źródłem pozyskiwania utworów muzycznych stały się internetowe serwisy streamingowe.

Od Elvisa po Taylor Swift

Aby dostosować się do zmieniających się okoliczności, zarówno sam "Billboard", jak i jego odpowiedniki w innych krajach, już od pewnego czasu w swoich notowaniach uwzględniają zarówno sprzedaż fizycznych nośników, jak i liczbę odsłuchań danego albumu czy piosenki w internecie. Wśród artystów, którzy najlepiej radzą sobie w nowej rzeczywistości, jest Taylor Swift. Amerykańska wokalistka ustanowiła ostatnio kolejny rekord w swojej karierze.

Kilka dni temu "Billboard" opublikował pierwsze tegoroczne notowanie swojej listy bestsellerów. Na szczycie znalazł się najnowszy album Taylor Swift, zatytułowany "1989 (Taylor's Version)". Był to już 68. numer jeden tej wokalistki na prestiżowej amerykańskiej liście, dzięki czemu w zestawieniu wszech czasów wyprzedziła ona samego Elvisa Presleya. 34-letnia artystka wciąż ma jednak o co walczyć, daleko jej bowiem do absolutnych rekordzistów, czyli zespołu The Beatles, którego albumy na liście "Billboard 200" triumfowały łącznie aż 132 razy.


Posłuchaj

1:58
Urodziny listy "Billboardu" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 4.01.2024
Godzina emisji: 12.15

kc/mo

Polecane