Supergwiazda czasów niepokoju. Taylor Swift kończy 34 lata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Supergwiazda czasów niepokoju. Taylor Swift kończy 34 lata
W wieku 34 lat Taylor Swift jest u szczytu wielkiej kariery.Foto: mat.prasowe/Universal Music Polska

Ma na koncie setki milionów sprzedanych płyt, siedem rekordów Guinnessa oraz tytuł Człowieka Roku magazynu "Time". W wieku 34 lat Taylor Swift jest u szczytu oszałamiającej kariery i wiele wskazuje na to, że w encyklopediach będzie wymieniana jako jedna z największych gwiazd muzyki popularnej wszech czasów.

  • Taylor Swift urodziła się 13 grudnia 1989 roku w West Reading w amerykańskim stanie Pensylwania.
  • Kariera wokalistki trwa już blisko dwie dekady. W tym czasie sprzedała ponad dwieście milionów płyt i zdobyła dwanaście nagród Grammy, co czyni ją jedną z największych gwiazd muzyki w historii.
  • Taylor Swift została uznana przez magazyn "Time" za Człowieka Roku 2023.

Amerykańskie czasopismo "Time" przyznaje prestiżowe wyróżnienia Człowieka Roku już od prawie stu lat. Zazwyczaj otrzymują je znani politycy, aktywiści społeczni czy wielcy innowatorzy. W ostatniej dekadzie tytuł ów przyznano m.in. Angeli Merkel, Grecie Thunberg, Elonowi Muskowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Lekarstwo na trudne czasy

Taylor Swift została uznana przez "Time" Człowiekiem Roku 2023 za osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Amerykańska piosenkarka jest jednak kimś znacznie ważniejszym, niż tylko dziewczyną z gitarą, której udało się odnieść sukces. – W czasach niepokoju, wciąż toczącej się wojny na Ukrainie i kolejnych wybuchających wojen, taka osobowość, która chociaż na chwilę zbiera ludzi w pewnym spokoju, jedności i solidarności, na stadionie, gdzie gromadzi się kilkadziesiąt tysięcy osób, to jest wartość sama w sobie – mówi Anna Konieczyńska, dziennikarka "Vogue Polska".

Swift jest obecnie w trasie koncertowej Eras Tour, która ma przynieść dwa miliardy dolarów przychodu i tym samym stać się najbardziej dochodowym tournée wszech czasów. To kolejny rekord w dorobku wokalistki, która już siedmiokrotnie trafiała do Księgi Rekordów Guinnessa.

Dziewczyna z sąsiedztwa

Fenomen Taylor Swift, która karierę rozpoczynała od wykonywania muzyki country, jest tematem badań naukowych. Cyntia Ścisła poświęciła wokalistce licencjat pt. "Ewolucja wizerunku medialnego Taylor Swift jako nowej ikony pop kultury", napisany m.in. na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród fanów artystki.

– Wśród najczęściej powtarzających się zagadnień było sformułowanie "girl next door". Bardzo dużo fanów uważa Taylor za normalną dziewczynę, z którą mogliby się zaprzyjaźnić – mówi absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Ankietowani podkreślali też fakt, że Swift, jako jedna z niewielu supergwiazd popu, sama kieruje swoją karierą, nie ulega wpływom i podąża za głosem serca.

Opowieść o wszystkim i o niczym

Konrad Sierzputowski zwraca z kolei uwagę na takie plusy Taylor Swift jak jej apolityczność i doskonała umiejętność kreowania własnego wizerunku. – Każdy nas może odnaleźć w niej cząstkę siebie, ale nie do końca się z nią utożsamić. To można zebrać i stworzyć opowieść, która staje się absolutnie uniwersalna, czyli de facto jest taką opowieścią trochę o niczym, ale tym samym także o wszystkim – uważa kulturoznawca.

Taylor Swift ma rzeszę oddanych fanów również w Polsce. Będą oni mogli zobaczyć na żywo swoją idolkę w sierpniu 2024 roku, gdy wokalistka wystąpi na Stadionie PGE Narodowym. Bilety na wszystkie trzy koncerty dawno się wyprzedały.


Posłuchaj

2:43
Supergwiazda czasów niepokoju. Taylor Swift kończy 34 lata (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 13.12.2023
Godzina emisji: 12.18

kc

Polecane