Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku
W tym roku będzie można obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Niestety nie na terenie Polski ani EuropyFoto: shutterstock/kdshutterman

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  • W tym roku będzie można obserwować dwa zaćmienia Słońca: całkowite i obrączkowe. Niestety, żadne z nich nie będzie widoczne z obszaru Polski ani nawet Europy.
  • W roku 2024 astronomowie przewidują, że na niebie pojawią się co najmniej trzy komety. Wciąż jednak nie wiadomo, jak będą one jasne: to będzie można obliczyć, dopiero kiedy zbliżą się do Słońca.
  • Jak co roku pojawią się tzw. spadające gwiazdy, m.in. Akwarydy (maj), Perseidy (lipiec/sierpień), Orionidy (październik), Leonidy (listopad). Będzie też można obserwować przeloty Starlinków oraz, regularnie, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Zaćmienia Słońca: jakie, kiedy i gdzie obserwować

Każdego roku można obserwować zaćmienia Słońca z jakiegoś miejsca na Ziemi. Również w roku 2024 dojdzie do dwóch zaćmień naszej gwiazdy, chociaż niestety żadne z nich nie będzie widoczne z terenu Polski. Aby je obejrzeć, trzeba będzie się wybrać w podróż do obu Ameryk.

8 kwietnia całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w pasie od zachodniego Meksyku do wschodniej Kandy, przemierzając USA od południowego Teksasu do północnego Maine.

Z kolei pas obserwacji obrączkowego zaćmienia Słońca przejdzie 2 października przez Amerykę Południową od parku narodowego Laguna San Rafael w Chile aż po atlantyckie wybrzeże Argentyny.

Zaćmienie całkowite i obrączkowe – czym się różnią?

– Zaćmienie całkowite jest zaćmieniem najbardziej spektakularnym. Wtedy Słońce jest całkowicie przesłaniane przez Księżyc i przez chwilę w ciągu dnia mamy całkowitą ciemność – tłumaczy Rafał Grabiański (urania.edu.pl).

Zdarza się czasami, że Słońce nie jest całkowicie zakryte i można zaobserwować jasną obrączkę wokół ciemnego dysku Księżyca: stąd nazwa zaćmienie obrączkowe. – W zaćmieniu obrączkowym Słońce nie jest całkowicie zakryte, a ponieważ jest bardzo jasnym obiektem, niebo staje się tylko trochę ciemniejsze – wyjaśnia Trójkowy gość.

– Jest to równie ważne zaćmienie dla prowadzenia obserwacji astronomicznych: astronomowie bardzo chętnie obserwują koronę słoneczną, czyli obszar górnych warstw atmosfery Słońca. To jest wciąż niezbadany i kryjący wiele tajemnic obszar, a takie przykrycie w naturalny sposób tarczy słonecznej Księżycem powoduje, że możemy tę koronę słoneczną zaobserwować – dodaje.

Przyleci kometa i machnie ogonem…

Jak co roku będzie można oglądać tzw. spadające gwiazdy. To roje okresowe, które pojawiają się o określonych porach roku, jak np. Perseidy, które będą widoczne na niebie latem, na przełomie lipca i sierpnia. Wcześniej, bo już na przełomie lutego i marca, będzie można popatrzeć na delta Leonidy. Same Leonidy "spadają" dopiero w połowie listopada. – Perseidy są najpopularniejsze, bo wtedy można zaobserwować najwięcej tych tzw. spadających gwiazd – wskazuje rozmówca Piotra Firana.

W 2024 roku również wiele komet okresowych będzie się zbliżało do Słońca. – Komety są obiektami, które krążą znacznie dalej niż planety: często aphelium, czyli najdalszy punkt swojej orbity, mają poza orbitami najdalszych naszych planet. I zbliżają się do Słońca co 100 lat albo i rzadziej – opisuje. – A kiedy się zbliżają, Słońce je podświetla, powoduje, że tych gazów wyrzucanych z komety jest więcej, przez co stają się one coraz bardziej widoczne. I w tym roku będziemy mieli okazje takie komety oglądać – zapewnia.

Jednak nawet astronomowie nie wiedzą, jak dana kometa będzie jasna: można powiedzieć, że to "wyjdzie w praniu”.


Przeczytaj także:


Posłuchaj

8:28
Co ciekawego i niezwykłego zobaczymy na niebie w 2024 roku? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Rafał Grabiański (portal Urania – postępy astronomii)
Data emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 11.12

 

 

pr

Polecane