Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji
Spadające orionidy najlepiej obserwować z dala od centrów miastFoto: bogdan ionescu / Shutterstock

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…

  • W październiku będzie można obserwować dwa roje "Spadających gwiazd: Drakonidy (szczyt 8 października) oraz Orionidy (szczyt 21 października).
  • Wyjątkowe zbliżenie Wenus i Księżyca będzie można zaobserwować 10 października.

Drakonidy czy Orionidy?

Wpatrywanie się w letnie niebo jest popularne i przyjemne: zazwyczaj ładna pogoda i odpowiednie temperatury wybitnie ułatwiają sprawę. Kiedy nadchodzi jesień i zmieniają się warunki atmosferyczne, obserwowanie nieba przestaje być atrakcyjne. Niesłusznie! Tylko w październiku czekają na nas dwa roje meteorów i piękna, niezwykle jasna Wenus. – Roje meteorów to szczątki po kometach, które przelatywały i przelatują przez orbitę Ziemi. I to one powodują, że możemy podziwiać zjawisko, które popularnie nazywamy "spadającymi gwiazdami". Jest ich całkiem sporo: w całym roku zdarza się ok. dwudziestu takich zjawisk – tłumaczy popularyzator astronomii Rafał Grabiański (urania.edu.pl). Jak się okazuje, właśnie zbliża się czas Drakonidów, czyli "spadających gwiazd" lecących z kierunku gwiazdozbioru Smoka. – W okolicach 8 października będzie szczyt, główne ich nasilenie: można się spodziewać nawet ok. 30. takich zjawisk w ciągu godziny. Oczywiście to zależy, w jakim miejscu kraju obserwujemy: tam, gdzie jest ciemniejsze niebo, tam są większe szanse, że zobaczymy meteoryty – zapowiada.

– 21 października przypada szczyt Orionidów. To tez jest popularny rój, gdzie aktywność jest także bardzo wysoka. I jeżeli miałbym wybierać, którą noc wybrać do obserwowania spadających gwiazd, to zdecydowanie Orionidy zapowiadają się na bardziej intensywne – wskazuje.

Wenus z Księżycem

Z kolei 10 października Wenus wyjątkowo zbliży się do Księżyca – oczywiście tylko na niebie. – To będzie bardzo ciekawe zjawisko związane z fazami tych obiektów. Księżyc wraz z upływem miesiąca będzie powoli znikał, natomiast Wenus przeciwnie. Na początku miesiąca będzie ją bardzo łatwo znaleźć, gdyż jest blisko Ziemi – wyjaśnia. – W późniejszej części miesiąca będzie co prawda dalej i nie będzie świeciła takim blaskiem, ale jeśli spojrzymy przez lornetkę, zobaczymy większą część tarczy Wenus oświetloną – radzi.

Natomiast na osoby, które podróżują na któryś z kontynentów amerykańskich, 14 października czeka atrakcja o nazwie "obrączkowe zaćmienie Słońca". Jest to niecałkowite zaćmienie naszej gwiazdy - wokół ciemnej tarczy Księżyca pozostaje widoczny fragment Słońca.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

5:39
Co zobaczymy na październikowym niebie? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Rafał Grabiański (portalu Urania – Postępy Astronomii)
Data emisji: 5.10.2023
Godzina emisji: 9.43

pr

Polecane