🎅🔚 Święta, święta i po świętach...
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) December 27, 2023
💪 A po odpoczynku, czas zadbać o #zdrowie i #profilaktyka.
🤔 Nie wiesz jak zacząć?
💡 Sprawdź bezpłatny program treningowy od #NFZ - #8TygodniDoZdrowia 👉https://t.co/dCMRq0ITFN. pic.twitter.com/XmK08I0fLL
Nadmiarowe kilogramy po świętach? Wystarczy trochę się poruszać!
2023-12-27, 13:12 | aktualizacja 2023-12-27, 13:12
W końcu grudnia ryba, pierogi, sałatki i ciasta to źródło pokusy. Co zrobić, gdy w święta trochę za bardzo się zapomnieliśmy i oddaliśmy się kulinarnemu szaleństwu? Jak mądrze, bez większego wysiłku i z uśmiechem na ustach schudnąć?
- Przez świąteczną rozpustę często przybywa nam kilka kilogramów.
- Paradoksalnie intensywne ćwiczenia nie dają nam odpowiednich szans na zgubienie nadprogramowych kilogramów.
- Jak mądrze i bez większego wysiłku i z uśmiechem na ustach schudnąć? - O tym Krzysztofowi Łoniewskiemu opowiedzieli eksperci.
- Jeśli złapiemy zbędny balast dwóch, może trzech kilogramów przez święta, to spróbujmy wykorzystać to, że mamy czas nieco wolniejszy. Wyjdźmy na świeże powietrze, zredukujmy ilość przyjmowanych kalorii i zachowajmy ujemny bilans. Żeby coś spalić, po prostu spróbujmy się więcej ruszać - zchęcał Remigiusz Rzepka, były trener przygotowania motorycznego reprezentacji Polski w piłce nożnej.
- Są proste aplikacje, które pomagają nam przeliczyć, ile przyjęliśmy kalorii. Deklarujemy w nich posiłek i jego wagę. Jeśli chcemy z kolei określić wartość spalonych kalorii czy przemiany materii, wkładamy to, co zrealizowaliśmy przez wysiłek - tumaczył.
Nadmiarowe kilogramy?
- Warto zwrócić uwagę, że kilogramy, które przybyły nam po świętach, nie wynikają z przybranej tkanki tłuszczowej, tylko na przykład z zatrzymania wody w organizmie. Wszystko dlatego, że w okresie świąt jemy dużo soli, a przygotowywane potrawy są bardzo ciężkostrawne. Sporo jedzenia jeszcze się nie strawiło i pozostaje w naszych jelitach - wyjaśniała doktor Hanna Stolińska-Fiedorow, dietetyk kliniczny.
Najlepsza aktywność!
- Wiemy już, że 15 minut umiarkowanej aktualności fizycznej dziennie sprawia, że statystycznie żyjemy dłużej o trzy lata. Umiarkowane jest chodzenie z prędkością 6 km/h, czyli zakładam sobie cel, że w godzinę przejdę 6 kilometrów - mówił profesor Marek Postuła, kardiolog. - Jeśli chodzi o rower, to najlepsza jest prędkość 15 km/h, czyli trochę takie tempo listonosza, który jedzie z ciężkimi torbami, bez pośpiechu, i ma czas, by porozglądać się na boki - dodał z uśmiechem.
📅 27 grudnia #ŚrodaZProfilaktyką
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) December 27, 2023
❓ Myślisz już o swoich noworocznych postanowieniach?
😉 Podpowiadamy! ➡️ Zmień nieprawidłowe nawyki na takie, które wspierają #zdrowie.
🤔 Potrzebujesz wsparcia? 👇
💡 Skorzystaj z porad ekspertów #NFZ ⤵️https://t.co/ucoQsfdfBT pic.twitter.com/RDRcA1bpqA
Dieta? - Niekoniecznie!
- W poświątecznym czasie nie stosowałabym żadnych restrykcyjnych diet. To zły pomysł i mały rollercoaster dla naszego organizmu. Najpierw było dużo jedzenia, a nagle jest za mało. Jeszcze bardziej zwalniamy dzięki temu nasz metabolizm. Sugerowałabym raczej zmianę jedzenia i spożywanie dużej ilości surowych warzyw, żeby pobudzić pracę jelit i dokarmić dobre bakterie. Warto też jeść więcej białka, by wydalić nadmiar wody, zatrzymany przez sól - radziła doktor Hanna Stolińska-Fiedorow.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 27.12.2023
Godzina emisji: 7.09
zch