Rozmowy przy świątecznym stole. Jakie tematy podejmują Polacy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozmowy przy świątecznym stole. Jakie tematy podejmują Polacy?
Jednym z symboli świąt są także rodzinne spotkania i rozmowy przy stole. Czas z bliskimi to doskonała okazja do rozmowy o dziejach rodziny, ale przede wszystkim wysłuchania wspomnień przedstawicieli starszych pokoleń.Foto: Shutterstock

Nadchodzące święta powinny być czasem spokoju, radości i uśmiechu. Jednak rozmowy podejmowane przy świątecznym stole mogą pogłębić nasze relacje z bliskimi lub je oddalić. Jak nie zepsuć świątecznej atmosfery? Jakich tematów unikać? O czym nie mówić?

  • Opłatek, choinka, prezenty, 12 dań, ryba, dekoracje świetlne, pasterka – to one budzą największe skojarzenia z czasem świątecznym.
  • Jednym z symboli świąt są także rodzinne spotkania i rozmowy przy stole. 
  • Czas z bliskimi to doskonała okazja do rozmowy o dziejach rodziny, ale przede wszystkim wysłuchania wspomnień przedstawicieli starszych pokoleń.

Mimo starannie dobranych dekoracji i pieczołowicie przygotowanych dań atmosfera świąt może szybko prysnąć. Wystarczy, że przy świątecznym stole zostanie poruszony temat, na który nie wszyscy mają wspólne zdanie. Jak przekonują eksperci, właśnie z tego powodu w naszych domach w święta często dochodzi do niepotrzebnych spięć czy kłótni. Jakich tematów najlepiej unikać? Co zrobić, by spędzić świąteczne spotkania w rodzinnej i miłej atmosferze? 

Pytania powracające co roku

Wśród stale pojawiających się motywów rozmów, przoduje przede wszystkim polityka, oraz pytania kierowane do młodszych członków rodzin, związane z planami na przyszłość, wyborem ścieżki życiowej, finansami, miłością czy powiększaniem rodziny - o czym Elizie Cichosz opowiedzieli spotkani przechodnie.


Posłuchaj

3:56
Rozmowy przy świątecznym stole. Jakie pytania pojawiają się najczęściej? (Bed and Breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmowy o polityce. Psycholog: czy chcemy być źródłem smutku, irytacji?

- Warto rozważyć, jak chcemy funkcjonować przy świątecznym stole. Czy chcemy być źródłem smutku wśród osób, które z nami przy nim siedzą - pewnego rozdrażnienia, irytacji - czy raczej chcemy widzieć siebie jako osobę życzliwą, serdeczną i wartą kontaktu - mówiła w Polskim Radiu doktor Ewa Wojtowicz, psycholog z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Psycholog dodała, że jeśli nie chcemy w święta rozmawiać o polityce, to powinniśmy nie wchodzić w takie dyskusje od samego początku. - Później będzie trudno z nich wyjść, gdy emocje wezmą górę - dodała.


Czytaj także:


Święta pełne symboli

Nie należy zapominać, że wyjątkowy czas świąt przepełniony jest symbolami, a jednym z nich są właśnie wspólne zasiadanie do stołu oraz rozmowy. - Święta Bożego Narodzenia są pełne symboli - zaznacza krakowski franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek. Zakonnik przypomniał, że w starożytności, kiedy gospodarz spotykał się z rodziną, to łamał się z nią chlebem, rozdawał go bliskim. - To był dar miłości - mówił. - Dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole oznacza pojednanie, życzenie sobie wszelkiego dobra - podkreślił. 


***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autorka materiału reporterskiego: Eliza Cichosz
Data emisji: 23.12.2023
Godzina emisji: 7.14

IAR/zch/pj

Polecane