OpenSPACE: tutaj znajdziemy niezwykle dane z obserwacji Ziemi i kosmosu. Za darmo
2023-12-13, 22:12 | aktualizacja 2023-12-13, 22:12
Centrum Badań Kosmicznych PAN udostępniło w sieci ogromny zbiór informacji dotyczących przestrzeni międzyplanetarnej ale i Ziemi. Wśród nich są m.in. wyniki z pomiarów przeprowadzonych przez dwa polskie satelity LEM i HEWELIUSZ oraz dane z polskiej aparatury kosmicznej.
- W udostępnionym zbiorze znajduje się ponad 950 tys. stron danych: m.in. fotografii, prac naukowych, opisów eksperymentów z niemal 50. lat działalności Instytutu Badań Kosmicznych PAN.
- OpenSPACE jest otwartą bazą danych dostępną bezpłatnie dla każdej osoby zainteresowanej.
Dla naukowców i hobbystów
Dotychczas materiały były gromadzone w archiwum i przez to mniej dostępny dla chętnych. – To jest platforma otwartych danych, czyli każdy, kto jest zainteresowany nauką, badaniem kosmosu może wejść i bezpłatnie korzystać z tych danych zarówno do celów naukowych, jak i hobbystycznych – zachęca Joanna Jaworska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, koordynatorka serwisu OpenSPACE. Dostęp jest bezpłatny.
Zbiory: datalogiczny i infologiczny
Zbiory zostały podzielone na dwa główne zbiory: datalogiczne i infologiczne. – Wśród datalogicznych znajduje się m.in. zbiór jonogramów, dane z polskich satelitów naukowych LEM i HEWELIUSZ. Są tu także dane klinometryczne, grawimetryczne, zbierane od kilkudziesięciu lat – wymienia Joanna Jaworska. Z kolei w zbiorze infologicznym znajdują się m.in. rozprawy doktorskie i habilitacyjne, a także polskie i zagraniczne patenty.
Przeczytaj takze
- Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa
- Faza MAX, czyli super materiał, który podbije świat i kosmos
- Teleskop Webba sfotografował kosmiczny znak zapytania. Złudzenie, układ gwiazd a może coś innego?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 13.12.2023
Godzina emisji: 11.14
pr