Korbielowice. Imponująca siedziba zwycięskiego feldmarszałka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Korbielowice. Imponująca siedziba zwycięskiego feldmarszałka
Dzięki obecnemu, pochodzącemu z Nowej Zelandii właścicielowi pałac przeszedł gruntowny remontFoto: Shutterstock/Traveller70

Nieopodal stolicy Dolnego Śląska, zaledwie kilkanaście kilometrów od Wrocławia, znajduje się jeden z najciekawszych i jednocześnie najpiękniejszych pałaców w powiecie wrocławskim. Choć finalny kształt budowla zyskała w drugiej połowie XIX wieku, to historia tego miejsca jest zdecydowanie dłuższa. 

  • Korbielowice. Co wiemy o początkach miejscowości?
  • Renesansowy dwór franciszkańskiego opata i zakonników. 
  • Kolejne rozbudowy pałacu. Nowe wieże i imponująca sala balowa. 

– Krobielowice w dokumentach pojawiły się już w latach 20. XIV stulecia, a pierwszym znanym właścicielem był rycerz Tyczka ze Sterczy. Prawdopodobnie to właśnie za jego czasów powstała kamienna wieża obronna w Krobielowicach, która potem stała się własnością Henryka Sittena – mówił, opisując udokumentowane początki miejscowości, Marek Gaworski. 

Franciszkańskie dobra

W XV wieku założenie stało się własnością opata z klasztoru franciszkanów z Wrocławia. – W posiadaniu braci zakonnych majątek pozostawał aż do 1810 roku, kiedy skonfiskowano im mienie w wyniku sekularyzacji. 

Najczęściej czytane

Franciszkanie przebudowali wieże w latach 1596-1613. W efekcie powstał nowy renesansowy dwór, który obecnie jest częścią skrzydła po północno-wschodniej stronie. Na początku XVIII wieku budowla została powiększona o trzy skrzydła. W ten sposób zamknięto arkadowy dziedziniec. 

Dar dla zwycięskiego feldmarszałka

– W roku 1814 roku majątek w Krobielowicach wraz z barokowym pałacem z rąk króla Fryderyka Wilhelma III otrzymał feldmarszałek Gebhart Leberecht von Blücher, bohater zwycięskich bitew z Napoleonem. Pod koniec tego stulecia pałac został przebudowany. Wówczas powstały trzy narożne wieże, okazała loggia w zachodnio-południowym skrzydle. Z tego okresu również zachował się piękny neorenesansowy kominek w sieni – dodaje Trójkowy ekspert. 


Posłuchaj

4:09
Korbielowice, jeden z najpiękniejszych pałaców Dolnego Śląska (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jednak ostateczny wygląd pałacu został ukształtowany w wyniku dziewiętnastowiecznych prac. – Rozebrano wówczas jedną z wież i przebudowano wnętrza. Po zakończeniu prac powstała czteroskrzydłowa budowla z dwiema narożnymi wieżami po południowej stronie. Tu również znajduje się wspomniana dwukondygnacyjna loggia z arkadami. W północnej części rezydencji umieszczono wówczas salę balową z dużym kominkiem, zachowaną zresztą do dzisiaj. Zachował się także późnorenesansowy portal główny z herbem opatów z XVII wieku – dodaje Trójkowy ekspert. 

W czasie wojennej zawieruchy pałac został okradziony, zniknęły m.in. karety, w tym wożąca niegdyś Napoleona i koronacyjna Wilhelma I. 

Krobielowice - Pałac Krobielowice/DRONOZAUR

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 12.12.2023
Godzina emisji: 10.46

gs

Polecane