"Napoleon" Ridleya Scotta - fakty, mity i wolność artystyczna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Napoleon" Ridleya Scotta - fakty, mity i wolność artystyczna
Film "Napoleon" Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej to obraz przedstawiający oszałamiającą karierę jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości.Foto: mat.pras.

Film Ridleya Scotta "Napoleon" cieszy się w kinach olbrzymią popularnością. Podobnie jak wiele produkcji o tematyce historycznej obraz przenosi widza w inne czasy i realia. Czy jego realizatorzy byli wierni prawdzie historycznej? 

  • Film "Napoleon" Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej to obraz przedstawiający oszałamiającą karierę jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości.
  • Obraz kładzie szczególny nacisk na relację Napoleona z Józefiną.
  • Reżyser kilkukrotnie musiał uciekać się do skrótów fabularnych. Jak wiele kinowe działo ma wspólnego z faktami historycznymi? 

Film Ridleya Scotta opowiada historię jednej z najbardziej niezwykłych postaci w historii świata. Napoleon to człowiek, który swoją osobą wypełnił cały początek wieku XIX. Jednak Bonaparte nie działał w próżni, a na ekranie przewija się szereg postaci historycznych, które wpłynęły na los cesarza Francuzów, z jego żoną Józefiną na czele.

Czytaj także:

Napoleon Bonaparte

Gwiazda Napoleona, młodego oficera artylerii, zabłysła podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dał się zauważyć podczas oblężenia Tulonu zajętego przez rojalistów, czyli zwolenników przywrócenia monarchii. Popularność przyniosły mu zwycięstwa na froncie włoskim i wyprawa do Egiptu. Po powrocie obalił rządzący Dyrektoriat i objął władzę najpierw jako pierwszy konsul, a później jako cesarz Francuzów. Okazał się sprawnym zarządcą i administratorem, czego koronnym dowodem było stworzenie pod jego kuratelą Kodeksu Napoleona - fundamentu współczesnego prawa cywilnego.

Najczęściej czytane

Zwycięstwa nad antyfrancuskimi koalicjami

Jako znakomity wódz odniósł szereg błyskotliwych zwycięstw w bitwach z wojskami kolejnych antyfrancuskich koalicji: pod Austerlitz, pod Jeną i Auerstedt, pod Iławą Pruską i Frydlandem, pod Wagram. Wszystkie one pozwoliły Napoleonowi uczynić z Francji główne mocarstwo na kontynencie i podporządkować sobie Włochy, Hiszpanię, państwa niemieckie, Danię i Austrię. Utworzył Księstwo Warszawskie, przekreślając tym samym konsekwencje rozbiorów i dając nadzieję walczącym u jego boku Polakom na odrodzenie Rzeczpospolitej. 

NAPOLEON - Official Trailer (HD)/ Sony Pictures entertainment

Napoleon i Józefina

Dla Napoleona relacja z Józefiną była bardzo istotna. W filmie kobieta przedstawiona jest jako znudzona, wiecznie nieszczęśliwa i zblazowana. Relacja Bonapartego z żoną ewoluuje na ekranie od dziwnej, zimnej miłości do nienawiści. To relacja przemocowa, w której Napoleon uprzedmiatawia Józefinę. Wystarczy jednak przeczytać korespondencje Napoleona z Józefiną, żeby zrozumieć, że temu związkowi towarzyszyło wiele emocji. Scenarzyści podobno czerpali z tych listów obficie, ale trudno mi zgodzić się z tym, co z nich wyczytują.

Posłuchaj

3:18
"Napoleon" Ridleya Scotta - fakty i mity historyczne (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Michał Fedusio
Data emisji: 30.11.2023
Godzina emisji: 12.14

PR Historia/ zch

Polecane