Politechnika Lubelska uczy studentów, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Politechnika Lubelska uczy studentów, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie
Sztuczna inteligencja zastępuje człowieka w wielu dziedzinach, m.in. w rolnictwie. Foto: shutterstock/Suwin

Jak inteligentne roboty mogą nam pomóc w pracy na roli? Czy sztuczna inteligencja spowoduje masowe bezrobocie? M.in. o tym rozmawiano podczas konferencji w Puławach, zorganizowanej z okazji otwarcia nowego kierunku na Politechnice Lubelskiej.

  • "Sztuczna inteligencja w biznesie" to nowy kierunek, który od tego roku akademickiego pojawił się w ofercie Politechniki Lubelskiej.
  • 25 października 2023 roku w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja promująca nowy kierunek studiów. Rozmawiano na niej m.in. o tym, jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na rynek pracy.
  • Według prognoz ekspertów rozwój algorytmów AI wykreuje znacznie więcej miejsc pracy, niż ich zabierze.

Konferencję dotyczącą sztucznej inteligencji nieprzypadkowo zorganizowano w Puławach. Od stycznia 2023 roku miejscowy Park Naukowo-Technologiczny ściśle współpracuje z Politechniką Lubelską w zakresie opracowania i realizacji innowacyjnych projektów.

Odpowiedź na potrzeby rynku

"Sztuczna inteligencja w biznesie", którą od tego roku można studiować na PL, to pierwszy taki kierunek na uczelni publicznej w Polsce. Według władz uczelni ma on duży potencjał i może pomóc absolwentom odnaleźć się w szybko zmieniającej się rzeczywistości.  

Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku, ale także na rozwój naszego otoczenia społeczno-gospodarczego, ponieważ tam wszelkiego rodzaju rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji są coraz bardziej popularne mówi Marcin Gąsior, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Algorytmy pomagają w przemyśle i rolnictwie

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do różnych sfer gospodarki. Dzięki wspólnemu projektowi Politechniki Lubelskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie udało się stworzyć nowatorski algorytm służący do diagnostyki maszyn przemysłowych. Jego odkrywczość polega na tym, że wykorzystuje wyłącznie dane pozyskiwane ze sprawnie działających urządzeń.

Nie potrzebujemy pokazać sztucznej inteligencji, jak wyglądają sygnały podczas usterek. Do tej pory tak było i wszystkie metody na tym bazują, natomiast nasza metoda nie wymaga takich danych. Używamy do tego czujników drgań i temperatury, następnie te sygnały są przetwarzane i podawane do modelu sztucznej inteligencji, która już rozwiązuje nasz problem  wyjaśnia Paweł Pawlik z AGH.

Sztuczną inteligencję coraz częściej stosuje się też w rolnictwie. Roboty są w stanie dojechać w bardzo trudno dostępne miejsca upraw rolnych. Dokonując różnego rodzaju analiz gleby, są w stanie wskazać nam, w jaki sposób mamy nawozić nasze areały na co dzień. Odpowiednie aplikacje podpowiadają, jakich suplementów diety dostarczać do produkcji naszych roślin tłumaczy Tomasz Szymajda, prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Sztuczna inteligencja może się szczególnie przydać w powtarzalnych pracach, zajmujących dużo czasu, a niewymagających szczególnie wysokich kwalifikacji. Firma IBM zapowiedziała, że 80 procent prac biurowych, związanych głównie z HR-em i administracją, będzie w stanie zastąpić algorytmami.

W związku z takimi prognozami pojawia się coraz więcej obaw, że sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę. Czy słusznie? Bartosz Przysucha z Politechniki Lubelskiej powołuje się na wyliczenia ekspertów, z których wynika, że w związku z AI w ciągu najbliższych dwóch lat ma zniknąć 80 milionów miejsc pracy, a w ich miejsce ma powstać 95 milionów innych – czyli ogółem wyjdziemy mocno na plus.

– Moim zdaniem to przypomina to, co się działo w czasie rewolucji przemysłowej. Wtedy też prognozowano, że mechanizacja procesów wytwórczych będzie zabierać ludziom pracę. A jednak rynek pracy bardzo mocno się rozwinął, bo zmieniło się też społeczeństwo, korzystając z wytworów technologii, która wtedy powstała – mówi prodziekan Wydziału Zarządzania PL.

Posłuchaj

3:50
"Sztuczna inteligencja w biznesie" - nowy kierunek w ofercie Politechniki Lubelskiej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału: Łukasz Grabczak
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 8.17

kc


Polecane