Powrót do czerni – filmowa biografia Amy Winehouse

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powrót do czerni – filmowa biografia Amy Winehouse
Amy Winehouse będzie bohaterką biograficznego filmu "Back to Black".Foto: Juan Medina / Reuters / Forum

Wiosną przyszłego roku do kin wejdzie film "Back to Black". Będzie to fabularyzowana historia życia Amy Winehouse, utalentowanej brytyjskiej wokalistki, która zmarła mając zaledwie 27 lat.  

  • Tytuł filmu "Back to Black" jest taki sam, jak tytuł albumu i piosenki z repertuaru Amy Winehouse.
  • W 2015 roku ukazał się popularny dokument "Amy", opowiadający o życiu wokalistki.
  • Premierę filmu "Back to Black" zaplanowano na 12 kwietnia 2024 roku.

Wydana w 2006 roku płyta "Back to Black" była drugą i zarazem ostatnią pozycją w studyjnej dyskografii Amy Winehouse. Album odniósł ogromny sukces, niestety sama artystka przegrała walkę z nałogami – zmarła 23 lipca 2011 roku, niespełna dwa miesiące przed 28. urodzinami.

Przebojem stał się tytułowy utwór z płyty "Back to Black", będący rozliczeniem z byłym chłopakiem Amy, który wrócił do swojej poprzedniej dziewczyny, sprawiając, że porzucona wokalistka "wróciła do czerni". – To nie przypadek, że ona sama użyła takiej właśnie frazy, a dzisiaj ta fraza posłuży też za tytuł filmu – uważa krytyk filmowy Artur Cichmiński.

Rola godna nagród? 

W rolę wokalistki wciela się Marisa Abela, znana z serialu "Branża". Artur Cichmiński wiele sobie obiecuje po jej roli. – Ta dziewczyna ma w sobie jakąś nieodpartą energię, talent, który po prostu rozsadza ekran. Mam nadzieję, że jej Amy Winehouse to będzie rola godna kilku nagród – mówi gość Trójki.

Film "Back to Black" wyreżyseruje Brytyjka Sam Taylor-Johnson. Jest ona znana przede wszystkim z "50 twarzy Greya" z 2015 roku, ale ma też w dorobku nakręcony sześć lat wcześniej obraz "John Lennon. Chłopak znikąd". Za scenariusz odpowiada natomiast Matt Greenhalgh, ten sam, któremu zawdzięczamy film "Control", opowiadający o życiu Iana Curtisa, wokalisty grupy Joy Division.

Z błogosławieństwem taty

Scenariusz filmu "Back to Black" zyskał ponoć osobistą aprobatę ojca Amy, Mitcha Winehouse'a. Jest on bardzo kontrowersyjną postacią, a w dokumencie "Amy" został wręcz przedstawiony jako czarny charakter. Jak pokażą go twórcy nowej filmowej biografii jego córki, przekonamy się 12 kwietnia przyszłego roku, bo właśnie wtedy "Back to Black" ma wejść do kin.

Posłuchaj

5:36
"Back to Black" – filmowa biografia Amy Winehouse (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)
Data emisji: 7.12.2023
Godziny emisji: 14.13

kc/ans

Polecane