Pięć wcieleń Amy Winehouse w Teatrze Żydowskim
2022-10-30, 07:10 | aktualizacja 2022-11-02, 14:11
Aż pięć aktorek gra legendarną piosenkarkę brytyjską w poświęconym jej spektaklu "Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse". To akurat okazało się nie najgorszym pomysłem, jednak problem wg Malwiny Kiepiel tkwi gdzie indziej.
– Amy Winehouse to ikona muzyki solu, r’n’b i jazzowej. Ta realizacja była ciekawa z perspektywy jej biografii, opowieści o życiu, a właściwie o jej upadaniu, bo akurat to jest widoczne w tym przedstawieniu – stwierdza recenzentka. – Pięć aktorek, które równocześnie (!) wcieliło się w postać głównej bohaterki, to karkołomny pomysł, ale akurat ten element, ta część spektaklu jest udana – ocenia.
– Aktorki dobrze grają Amy Winehouse, scenografia i kostiumy także są w klimacie Amy. I przez to ten spektakl jest bardzo kobiecy. Bo kobietą jest również jego reżyser i scenarzystka, Karolina Kirsz – dodaje Malwina Kiepiel.
Jednakże wg recenzentki mała scena przy ul. Senatorskiej, z której korzysta Teatr Żydowski (przypominamy, że od kilku lat nie ma własnej siedziby), w połączeniu z pięcioma energetycznymi aktorkami grającymi w tym samym czasie powoduje, że ta energia przytłacza. – Jest jej wręcz za dużo. Szczególnie w części pierwszej – stwierdza.
Uspokojenie następuje po niezwykle ważnym i wzruszającym oświadczeniu, w którym występujące na scenie aktorki przywołały historię jednej ze swoich koleżanek, aktorki Teatru Żydowskiego, która zmarła podobnie Amy na skutek uzależnienia. W tym wypadku od alkoholu.
Problemem "Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse", spektaklu bądź co bądź muzycznego, okazuje się natomiast fakt, że interpretacyjnie piosenki są niedopracowane. – To mnie raziło w tym spektaklu. Mam nadzieję, że kolejne przedstawienia pozwolą na poprawienie tej sytuacji – mówi Malwina Kiepiel. – Muzyka na żywo to jest duży plus, natomiast moim zdaniem zabrakło opiekuna muzycznego – ocenia.
Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse / reż. Karolina Kirsz / teaser/YouTube Teatr Żydowski
Ponadto w programie
- Recenzja spektaklu "Powrót do Reims" – Nowy Teatr. Spektakl przyjmujący formę spotkania z Didierem Eribonem, stara się przyjrzeć opisanym w książce "Powrót do Reims" autorstwa francuskiego intelektualisty mechanizmom i postawić pytanie o ich aktualność;
- W Wędrówkach Teatralnych Malwiny o spektaklu "Bogowie. Stworzenie świata" w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od czego się to wszystko zaczęło? – Inspiracją do powstania spektaklu były mitologie, a także przywróceni do życia ich bohaterowie i bogowie;
- Rozmowa z Renatą Derejczyk, dyrektor Teatru W. Horzycy w Toruniu o repertuarze tej sceny;
- "Antyporadnik": pomyłki recenzenta – jak z nich wybrnąć?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina Kiepiel, Magda Kuydowicz
Gość: Magdalena Drab (aktorka, dramaturg)
Data emisji: 29.10.2022
Godziny emisji: 12.06
pr