"Smok Diplodok" na dużym ekranie. Powstaje film na podstawie znanego komiksu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Smok Diplodok" na dużym ekranie. Powstaje film na podstawie znanego komiksu
Film "Smok Diplodok" wejdzie do kin jesienią 2024 roku. Foto: mat. promocyjne

Familijny film pełen humoru, a jednocześnie pierwsza pełnometrażowa polska animacja od wielu lat – taki ma być "Smok Diplodok" w reżyserii Wojciecha Wawszczyka. Obraz wejdzie do kin w przyszłym roku.

  • Film "Smok Diplodok" oparty jest na wydanym w 1986 roku komiksie Tadeusza Baranowskiego pt. "Podróż smokiem Diplodokiem".
  • Reżyser Wojciech Wawszczyk ma w CV m.in. pracę przy filmie Disneya pt. "Ja, robot".
  • Bohaterom animacji użyczą głosów m.in. Borys Szyc, Arkadiusz Jakubik i Małgorzata Kożuchowska.

Komiks "Podróż smokiem Diplodokiem" autorstwa Tadeusza Baranowskiego opowiada o przygodach zwariowanego profesora Nerwosolka, jego asystentki Entomologii Motylkowskiej oraz lorda Hokusa Pokusa. Tytułowy smok jest tak naprawdę młodym dinozaurem posiadającym umiejętność przemieszczania się w czasie i przestrzeni.

Bez kopiowania Disneya

Po kilku dekadach od premiery historię postanowił przenieść na duży ekran Wojciech Wawszczyk, który właśnie od kopiowania cudzych, a potem rysowania własnych komiksów rozpoczynał swoją przygodę ze sztukami wizualnymi. Potem dostał się do szkoły filmowej, pracował też w amerykańskich studiach Disneya, aż w końcu uznał, że czas wrócić do korzeni. – Postanowiłem zrobić film zbierający wszystkie moje doświadczenia, a jednocześnie będący dialogiem z tymi komiksami z dzieciństwa – mówi reżyser.

Prace nad polsko-czesko-słowacką produkcją trwały kilka ładnych lat i było w nie zaangażowanych prawie 80 osób. – Nie chcieliśmy kopiować Disneya ani Pixara, ale zaproponować coś, co wydaje mi się, że może być postawione obok tych produkcji – deklaruje gość Trójki".

źródło: YouTube / Młode Horyzonty

Hokus-Pokus Szyc

Bohaterowie "Smoka Diplodoka" będą mówić głosami znanych aktorów. Profesora Nerwosolka dubbinguje Arkadiusz Jakubik, Entomologię Motylkowską Małgorzata Kożuchowska, a Hokusa Pokusa Borys Szyc. Samemu smokowi głosu użycza natomiast młodociany aktor Mikołaj Wachowski.

Wizualna część filmu jest już gotowa, obecnie trwają prace nad jego udźwiękowieniem. Na premierę "Smoka Diplodoka" trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać – zaplanowano ją na jesień 2024 roku.


Posłuchaj

5:46
"Smok Diplodok" na dużym ekranie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Wojciech Wawszczyk (reżyser filmu "Smok Diplodok")
Data emisji: 7.12.2023
Godziny emisji: 13.13

kc/pj

Polecane