Wielobarwna kultura Afryki na festiwalu filmowym AfryKamera

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Wielobarwna kultura Afryki na festiwalu filmowym AfryKamera
Festiwal AfryKamera 2023 odbędzie się w dniach 12-17.12 oraz online 17-26.12Foto: mat. prasowe

Już po raz 18. w Warszawie odbędzie się Festiwal AfryKamera, pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwal filmowy, który promuje kino afrykańskie, a także największa w Polsce impreza poświęcona kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński porozmawia z organizatorami oraz przedstawi zapowiedzi programowe festiwalu.

 • Festiwal AfryKamera odbywa się w warszawskiej Kinotece w dniach 12-17 grudnia 2023 roku.
 • Hasłem przewodnim Festiwalu w latach 2023-2025 jest "African Gaze", a temat główny 18. edycji imprezy to "Woman". 
 • Zgodnie z szyldem tegorocznej edycji w programie festiwalu dominują filmy tworzone przez kobiety i o kobietach. Organizatorzy chcą podkreślić rolę kobiet w kulturze i sztuce afrykańskiej oraz "stworzyć bezpieczną strefę pełnej kobiecej energii, w której będziemy mówić o feminizmie, rozwoju i sile kobiet".

"Od samego początku AfryKamera wychodziła naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Ważne dla integracji z widzami są nie tylko ciekawe filmy, ale także spotkania i rozmowy z twórcami. Zawsze są one unikatowymi i cennymi okazjami dla polskiej publiczności na uczestniczenie w międzykulturowym i artystycznym dialogu. (...) Dodatkowo w czasie festiwalu odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących: koncertów, spotkań, debat, warsztatów prezentacji kulinarnych i kulturowych" – piszą organizatorzy na stronie Festiwalu AfryKamera.

Dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Stępień mówi o problemach, z jakimi borykają się filmowcy z kontynentu afrykańskiego, na którym jedynie RPA i Egipt mają mocną rodzimą branżę filmową.

Afryka zglobalizowana

– Niewątpliwie jest to rynek bardzo zglobalizowany, co po części spowodowane jest tym, że w wielu krajach nie ma lokalnego przemysłu filmowego. Są oczywiście wyjątki, takie jak Maroko, Tunezja czy Nigeria, ale nawet tam są problemy z funduszami, więc bardzo wielu artystów czy reżyserów funkcjonuje właściwie w dwóch światach, trochę mieszkając we Francji czy w Wielkiej Brytanii, a trochę u siebie w kraju – opowiada gość audycji "Trójkowo, filmowo".

Wśród tytułów polecanych do obejrzenia w trakcie Festiwalu AfryKamera rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego wymienia "Królowe". – To film, z którym można naprawdę pięknie zwiedzać Afrykę. To jest podróż samochodem przez bezkresy Maroka, kino drogi, coś jak marokańskie "Thelma & Louise".


Posłuchaj

51:24
Festiwal AfryKamera 2023 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji

 • 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku (do 10.12.2023) -propozycje na weekend, rozmowa z organizatorami;
 • Premiera Mikołajkowa: "Kicia Kocia pod choinkę" - rozmowa z producentką filmu Eweliną Gordziejuk
 • Festiwal ArteKino online - filmy młodych europejskich reżyserów, rozmowa z Bereniką Wyrzykowską-Novi z ArteTv;
 • Aktualności filmowe.

Posłuchaj

51:35
Wydarzenia tygodnia w świecie filmu (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 8.12.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

kc/ans

Polecane