Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana
Nowoczesne badania pozwolą ustalić na jakie choroby cierpiał Fryderyk Chopin i jaki był powód jego śmierci Foto: Fotokon/Shutterstock

Naukowcy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina postanowili zbadać, na jakie choroby cierpiał najwybitniejszy polski kompozytor. Pierwszy etap badań już za specjalistami: były one nieinwazyjne i polegały na oględzinach serca kompozytora. Obecnie pobrano już próbki ze szczątków rodziców i siostry kompozytora. Następnym krokiem będzie uzyskanie materiału genetycznego, który zostanie przebadany.  

  • Oficjalnie, tak jest zapisane w akcie zgonu, Fryderyk Chopin chorował i zmarł na gruźlicę. Wskazują na to także wspomnienia kompozytora i jego przyjaciół. Jednak twardych dowodów, że tak było, nie ma.
  • Ostatecznemu ustaleniu prawdy służyć mają m.in. badania próbek pobranych ze szczątków najbliższej rodziny Chopina: jego rodziców i najmłodszej siostry, Emilii.

Gruźlica? A może mukowiscydoza?

Powszechnie przyjmuje się, że Fryderyk Chopin, najwybitniejszy polski kompozytor, cierpiał na gruźlicę i to ona ostatecznie była przyczyną jego śmierci, co zresztą zostało wpisane w akt zgonu. Jednak tak naprawdę brak jest twardych dowodów, które potwierdziłyby ten fakt. Stąd różne teorie, które pojawiają się co pewien czas, sugerujące, że np. cierpiał na mukowiscydozę, sugerowano także niedobór alfa1-antytrypsyny (białko osocza krwi).

– Mamy szereg informacji, które pozwalają nam sądzić, że gruźlica była chorobą dolegającą Chopinowi, natomiast nie mamy twardych danych. Mieliśmy opisy, relacje świadków, przyjaciół Chopina, no i jego zapiski z korespondencji – tłumaczy Ewa Bogula z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. – Natomiast dokumentacja z sekcji zwłok, którą przeprowadzono po jego śmierci, nie zachowała się do naszych czasów – dodaje.

Serce mówi: gruźlica

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina już od wielu lat próbuje w sposób naukowy potwierdzić, co dolegało naszemu kompozytorowi i co było przyczyną jego śmierci. Pierwszym krokiem były zorganizowane jeszcze w 2014 roku nieinwazyjne oględziny serca Chopina, które znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie.

– Tylko na podstawie oględzin, czyli bez otwierania słoja, w którym serce się znajduje, medycy stwierdzili, że jest prawdopodobne, że przyczyną śmierci mogła być gruźlica, czy raczej – powikłania gruźlicze. Czyli niewydolność krążeniowo-oddechowa, zapalenie osierdzia – wskazuje rozmówczyni Tomasza Miary. – Wciąż jednak nie mieliśmy pewności, co Chopinowi oprócz gruźlicy dolegało. Bo z pewnością możemy stwierdzić, że to nie była tylko gruźlica. Wiele innych dolegliwości towarzyszyło mu przez całe życie: mamy informacje o stanach reumatycznych, o kłopotach z zębami – wylicza.

– Wygląda na to, że to, co, jak wiemy, dolegało jego matce, dolegało także Chopinowi – dodaje.

Co powiedzą szczątki rodziców i siostry?

Pojawiła się więc sugestia kroku następnego, który pozwoliłby dowiedzieć się, jakie choroby były obecne w rodzinie kompozytora, co dolegało jego najbliższym: matce Justynie i ojcu Mikołajowi. Ważna była także jego najmłodsza siostra, Emilia, która zmarła w wieku 14 lat, prawdopodobnie na gruźlicę. – A zatem badanie szczątków rodziców i Emilii na podstawie próbek wydobytych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie może pozwolić zbliżyć się nam do twardych faktów – wyjaśnia Trójkowy gość. – Mam nadzieję, że już w przyszłym roku będę mogła podzielić się z państwem nowymi wiadomościami – obiecuje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

7:34
Na co chorował i jaka była przyczyna śmierci Fryderyka Chopina? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Ewa Bogula (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)
Data emisji: 6.12.2023
Godzina emisji: 13.14

pr

Polecane