Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości: muzyka Chopina przez ponad dobę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości: muzyka Chopina przez ponad dobę
Maraton Chopinowski Polskiego Radia jest pierwszą w historii prezentacją na żywo w radiowym eterze i przestrzeni cyfrowej wszystkich dzieł Chopina. Rok temu Maraton Chopinowski odbył się z okazji piątych urodzin Polskiego Radia ChopinFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości to wydarzenie niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju: przez 27 godzin zostaną wykonane wszystkie utwory polskiego kompozytora! Wszystko rozpocznie się już w piątek, 10 listopada, o godz. 19. Wstęp na tegoroczną edycję całkowicie za darmo.

  • Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości rozpocznie się w piątek, 10 listopada, o godz. 19.
  • Podczas wydarzenia wystąpi blisko 60 artystów z Polski i zagranicy, którzy zagrają dzieła Fryderyka Chopina. Zajmować się nimi i opiekować będzie 12-osobowy zespół wolontariuszek i wolontariuszy.
  • Muzyce Fryderyka Chopina będą towarzyszyć filmy z wywiadami, a także projekcje obrazów autorstwa Jerzego Dudy Gracza.

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości: co w przerwach?

– Startujemy jutro o godz. 19, ale próby zaczynają się już dzisiaj o godz. 15. Wszystko jest niezwykle skomplikowane logistycznie, bo to także kwestia ustawienia całej sceny, a transmisja będzie trwała 27 godzin – mówi Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. – Chopin skomponował niecałe 20 godzin muzyki, a my mamy 27 godzin transmisji. Dlaczego? Bierze się to stąd, że te 11 koncertów musimy poprzedzielać przerwami na strojenie instrumentów, więc w tych przerwach będą się działy różne ciekawe rzeczy – zapowiada.

– To są najdłuższe nieprzerwane transmisje w historii Polskiego Radia – dodaje.

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości: kto wystąpi?

W tym roku Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości będzie wizytówką Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. – Postanowiliśmy, żeby od tego roku prezentować w naszym maratonie jedną uczelnię artystyczną: zaczynamy od Gdańska. Mniej więcej 2/3 utworów będzie wykonywanych zarówno przez uznanych wirtuozów, jak i studentów tej uczelni – tłumaczy rozmówca Katarzyny Cygler. – Zaczynamy od recitalu fenomenalnego pianisty, nestora pianistów gdańskich, prof. Bogdana Czapiewskiego. A potem już miks młodości i doświadczenia – wskazuje.

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości/YouTube Polskie Radio


Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości i obrazy Dudy-Gracza

W przerwach pomiędzy poszczególnymi występami będą rozmowy z autorami książek o Chopinie z ostatniego roku, będą spotkania z wybitnymi artystami, m.in. z prof. Januszem Olejniczakiem. – Interpretacje chopinowskie Janusza Olejniczaka były ukochanymi interpretacjami Jerzego Dudy-Gracza. A w tym roku każdej kompozycji Fryderyka Chopina będzie towarzyszył na telebimie jeden obraz tego malarza – zapowiada dyrektor Gmys.

– Jerzy Duda-Gracz namalował wszystkie utwory Chopina i to jest ogromny prezent dla nas, że w tym roku muzyka połączy się z obrazem. To będzie święto chopinowskie i święto galerii malarstwa polskiego – dodaje.

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości: gdzie słuchać?

Oczywiście najlepiej uczestniczyć w maratonie osobiście: wstęp jest całkowicie bezpłatny. – Jeśli jest tylko krótka przerwa w wykonaniu można z sali wyjść albo na salę wejść. Więc będzie happeningowo przy okazji – zachęca Trójkowy gość.

Jest także możliwość śledzenia Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości dzięki streamingowi na stronie wydarzenia. Ponadto będzie on także transmitowany na antenie Radia Chopin, a w wersji z obrazem równolegle na kanale YouTube Polskiego Radia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:49
Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości: 11 koncertów i różne ciekawe rzeczy zapowiada Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin), Martyna Piwońska, Emilia Wójcik (wolontariuszki, studentki muzykologii, Poznań)
Data emisji: 9.11.2023
Godziny emisji: 13.13, 13.21

pr


. .

Polecane