Korzenie tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków: wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Korzenie tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków: wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"
Wrocław: w tym mieście przeplata się stare i nowe, buduje się nowa tożsamość ludzi, którzy tu mieszkająFoto: Shutterstock/Velishchuk Yevhen

We wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia Najnowsza otwarto wystawę "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych". Przybliża ona różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwa terenów przyłączonych do Polski w wyniku II wojny światowej, które doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.

  • Wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych" była już w Opolu (12-26.10.2023), Zielonej Górze (3-22.11.2023).
  • Wystawę "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych" we Wrocławiu można obejrzeć w dniach 30.11.2023-3.01.2024 w Centrum Historii Zajezdnia Najnowsza.

Cztery rodzaje dziedzictwa

Adam Pacześniak z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu zwraca uwagę i podkreśla, jak ważna jest liczba mnoga w tytule wystawy. – Mamy tu bowiem do czynienia zarówno z dziedzictwem zastanym, czyli tym, co zastali ci osadnicy, którzy przyjechali na te ziemie po II wojnie światowej. Mamy również dziedzictwa wszczepione, czyli to, co ci osadnicy ze sobą przywieźli – wskazuje. – Kolejnym elementem są dziedzictwa wytworzone: od infrastruktury, architektury, aż po nowe zwyczaje. Czwartym elementem są dziedzictwa utracone, a więc te, które zostały w miejscach, z których oni przybyli, jak i te, które porzucili w ciągu kilku pokoleń. Gdyż, jak wiadomo, nastąpiły procesy zmiany życia – wylicza.

– Wszystkie te elementy, na temat których teoretyzowałem, są do obejrzenia na naszej bardzo nowoczesnej, multimedialnej wystawie "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych" – dodaje.


Budowa tożsamości lokalnej

– Tu nastąpiła całkowita wymiana ludności po II wojnie światowej. Czyli ludzie, którzy tutaj przyjechali, musieli się od nowa uczyć wszystkiego, oswajać te budowle, oswajać tę technikę, którą tutaj zastali, i próbować budować sobie życie od nowa. I o tym także jest ta wystawa – tłumaczy rozmówca Tomasza Miary. – Można tutaj przyjść, popatrzeć, dotknąć, posłuchać relacji świadków historii, popatrzeć na fotografie sprzed niemal 80 lat. To są wszystkie te elementy, które składają się na to, czym Ziemie Zachodnie i Północne są teraz. I w jaki sposób je teraz postrzegamy i z nich korzystamy – opowiada.

Trójkowy gość wyjaśnia, że to również sposób, w jaki kształtuje się tożsamość ludzi mieszkających na Ziemiach Zachodnich i Północnych. – Coraz więcej osób mówi tutaj, na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, o tym, że powstaje tożsamość Dolnoślązaków czy tożsamość wrocławian – wskazuje. I dodaje, że ta tożsamość z jednej strony odwołuje się do przeszłości, także tej przedwojennej, z drugiej strony do przeszłości tych, którzy tu przybyli, a z trzeciej – do tego, co sami już tutaj zbudowali.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:28
Wystawa „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Adam Pacześniak (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu)
Data emisji: 4.12.2023
Godzina emisji: 14.43

pr

Polecane