Spacery z psem zimą. Jak zadbać o naszego pupila?
Zimą po powrocie do domu ze spaceru psy często liżą sobie łapy. Nie każdy wie, że w soli, którą sypane są ulice i chodniki, może się znajdować niebezpieczny dla ich zdrowia chlorek wapnia. – Po spacerze zwracajmy uwagę na zmiany w zachowaniu psa: osłabienie, apatię, biegunkę, wzrost temperatury, wymioty. Mogą one sygnalizować, że piesek się zatruł – mówi Anna Semenowicz z salonu pielęgnacji zwierząt.
Wybierając się na zimowy spacer z psem, warto starać się unikać chodników i dróg sypanych solą
Foto: Shutterstock/Aleksandra Starkova
- Dlaczego psy wylizują sobie łapy po zimowym spacerze?
- "Jak skaleczona ręka do solniczki" – co czują psy, chodząc po posypanych solą chodnikach?
- Nawilżać, natłuszczać, a może kupić buty? Najlepsze sposoby na zadbanie o komfort naszego pupila?
– W zimę porozsypywana sól wchodzi w jej łapki i widzę, jak za każdym razem, gdy wracamy do domu, liże je, jakby coś ją uwierało. Próbowałem wielu sposobów – oliwy, wazeliny – przyznaje w rozmowie z reporterką Trójki właściciel psa. Żadna z tych metod nie sprawdziła się jednak w jego przypadku, bo czworonóg, zanim wyszedł na spacer, zdążył zlizać nałożoną warstwę ochronną.
"Jak skaleczona, wystawiona na mróz ręka"
– Można to porównać to momentu, gdy się skaleczymy, robiąc coś w kuchni, i potem włożymy rękę do słoika z solą, do solniczki, a potem jeszcze wystawimy na mróz. To nie jest fajna sytuacja – mówi Małgorzata Przybysz, studentka czwartego roku weterynarii, asystentka weterynarza, opisując odczucia psów spacerujących po posypanych solą chodnikach.
Przeczytaj także:
- Zwierzęta u progu zimy. Jak zadbać o ich potrzeby?
- Zwierzęta zimą - jak zadbać o domowe psy i koty oraz o dzikie zwierzęta?
- Aplikacja ratująca zwierzęta – ciekawy pomysł polskich aktywistów
– Ważne jest nawilżanie i natłuszczanie. Kiedy wychodzisz z pieskiem, najlepiej jest czymś natłuścić poduszki, może to być preparat z lanoliną albo z woskiem. Jeśli chcielibyśmy stawiać na prostotę, to parafina też się sprawdzi. Są też takie gotowe preparaty w ładnych pudełeczkach. – Może to być środek na bazie olejków eterycznych, one znacznie szybciej się wchłaniają – dodaje Anna Semenowicz.
Przycinanie pazurów i furta
Sprawdzą się też krótsze, ale częstsze, spacery, podczas których warto starać się unikać chodników i dróg sypanych solą. – Ważne jest też, aby pilnować długości pazurów – przypomina Małgorzata Przybysz. Oczywiście powinniśmy na to zwracać uwagę cały rok, ale zimą jest to szczególnie istotne. Podobnie ważne jest przycinanie włosów między poduszkami łap, zwłaszcza u psów z dłuższym włosem.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem według części ekspertów są specjalne buty chroniące łapy psa, jednak większość czworonogów nie jest do ich noszenia nastawiona zbyt entuzjastycznie.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 4.12.2023
Godzina emisji: 7.10
gs