Unikatowe pamiątki po Ignacym Paderewskim wystawione na Zamku Królewskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unikatowe pamiątki po Ignacym Paderewskim wystawione na Zamku Królewskim
Fortepian marki Bösendorfer z 1860 roku jest jednym z najcenniejszych eksponatów wystawy "Paderewski odzyskany" na Zamku Królewskim w Warszawie.Foto: PAP/Albert Zawada

– Przestrzeń polskiej kultury powiększyła się o dodatkowe, wcześniej nieznane artefakty – mówi o wystawie pamiątek po Ignacym Paderewskim dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Jan Żaryn. Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać przedmioty sprowadzone na początku tego roku ze Szwajcarii.

  • W 2022 roku Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zakupił ok. stu przedmiotów należących do polskiego kompozytora i męża stanu, Ignacego Jana Paderewskiego. Zostały one wystawione na aukcji w Bernie.
  • Cała operacja była możliwa do przeprowadzenia dzięki wsparciu finansowemu MKiDN oraz staraniom ambasady RP w Szwajcarii.
  • Jednym z najcenniejszych eksponatów wystawy "Paderewski odzyskany" na Zamku Królewskim jest fortepian marki Bösendorfer z 1860 roku.

Ignacy i Helena Paderewscy zakupili willę w Morges nad Jeziorem Genewskim w 1899 roku, niedługo po ślubie. Budynek już nie istnieje, został zrównany z ziemią w 1965 roku, a dziś w jego miejscu przebiega autostrada. To właśnie z tej willi pochodzi znaczna część przedmiotów, jakie wystawił na licytację w Bernie prywatny właściciel.

Szybka reakcja MKiDN

Aukcją zainteresowała się ambasador RP w Szwajcarii, Iwona Kozłowska. Skontaktowała się ona z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie. – Ten telefon spowodował rozpoczęcie procedury, która miała za zadanie zatrzymanie aukcji. Tak, by te pamiątki nie zostały rozproszone, a następnie, by Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazło pieniądze na zakup tej całej kolekcji – opowiada dyrektor instytutu, prof. Jan Żaryn.

MKiDN podjęło błyskawiczne działania, dzięki czemu całą kolekcję pamiątek po Paderewskim udało się przejąć i na przełomie 2022 i 2023 roku przetransportować do Polski. – Przewiezienie nie było takie proste, szczególnie najważniejszego artefaktu, czyli fortepianu Bösendorfera z połowy XIX wieku – mówi gość Trójki.

Powiększona przestrzeń polskiej kultury

Oprócz fortepianu w kolekcji znajdują się m.in. takie przedmioty, jak składany stolik do gier, krzesła salonowe, ciężarki do ćwiczeń, garnki miedziane, płyty gramofonowe, fotografie, książki i inne dokumenty. Cześć spośród około stu eksponatów jest jeszcze katalogowana, inne można oglądać na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie.  

– Mam nadzieję, że godne zauważenia jest już to, co zostało zaprezentowane na zamku. Przestrzeń polskiej kultury po prostu powiększyła się o dodatkowe, wcześniej zupełnie nieznane artefakty – uważa prof. Żaryn.

Posłuchaj

7:45
Unikatowe pamiątki po Ignacym Paderewskim na Zamku Królewskim (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)
Data emisji: 30.11.2023
Godzina emisji: 14.13

kc/kul

Polecane