Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego
Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" pokazuje postać Stefana Starzyńskiego od dzieciństwa, przywołując także mało znane epizody z życia przyszłego prezydenta Warszawy. Na zdjęciu Stefan Starzyński w sierpniu 1934 roku. Foto: NAC

Na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w poniedziałek, 27 października, otwarto wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Starzyńskiemu - prezydentowi Warszawy, który zasłynął bohaterską postawą podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, działaczowi niepodległościowemu, jednemu z patronów 2023 roku.

  • Stefan Starzyński prezydentem Warszawy został 2 sierpnia 1934 roku i pełnił tę funkcję aż do aresztowania przez Niemców 27 września 1939 roku. Data i okoliczności jego śmierci do dziś nie zostały ostatecznie wyjaśnione.
  • Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" pokazuje postać Stefana Starzyńskiego od dzieciństwa, przywołując także mało znane epizody z życia przyszłego prezydenta Warszawy.

Wystawa jako wstęp do książki

- Ta wystawa została pomyślana jako swego rodzaju przypomnienie postaci prezydenta Stefana Starzyńskiego, szalenie ważnej dla historii Warszawy. I ta wystawa ma też pokazać, skąd się wziął Stefan Starzyński. Skąd w ogóle się pojawia postać prezydenta, który stał się ikoną i nie tylko włodarzem miasta, ale także bohaterem. Bohaterem nie tylko walczącym z karabinem w ręku – mówi Jacek Konik, kustosz w Dziale Badań Naukowych Muzeum Niepodległości. – I ta wystawa jest takim wprowadzeniem dla bardziej zainteresowanych osób do najnowszej lektury na temat prezydenta Starzyńskiego, publikacji "Stefan Starzyński, prezydent stolicy w latach 1934-1939” autorstwa pani dr Beaty Michalec, wicedyrektor Muzeum Niepodległości – wskazuje.

Mniej znane epizody z życia Starzyńskiego

Wystawa ukazuje postać prezydenta Warszawy od dzieciństwa, tłumaczy skąd się wziął, jak doszło do tego, że znalazł się w tym miejscu, w którym się znalazł, i gdzie ukształtował się jego charakter i niezłomność, z którą realizował swój plan rozwoju Warszawy. – Ta wystawa przywołuje też mniej znane momenty z życia Starzyńskiego: np. to, że był aresztowany jako 17-latek za chodzenie z ulotkami i że siedział w X Pawilonie – opowiada Trójkowy gość.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:45
"Chciałem, aby Warszawa była wielka" - wystawa o Stefanie Starzyńskim w muzeum na Pawiaku
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jacek Konik, kustosz w Dziale Badań Naukowych Muzeum Niepodległości
Data emisji: 30.10.2023
Godzina emisji: 14.18

pr

Polecane