Jak starzeje się nasze ciało? Sprawdź, co można zrobić, aby opóźnić te procesy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak starzeje się nasze ciało? Sprawdź, co można zrobić, aby opóźnić te procesy
Aktywność fizyczna nie tylko pozwala zachować sprawność fizyczną, ale także opóźnia procesy starzenia się układu kostno-szkieletowegoFoto: Shutterstock/Ground Picture

Gdy mówimy o starzeniu się, to najczęściej w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, co najłatwiej zobaczyć w lustrze, czyli na skórę. Ona zaś starzeje się najszybciej, bo już od 18 roku życia. Dlaczego tak się dzieje?

  • Skóra i płuca starzeją się jako pierwsze. Jakie czynniki mają na to wpływ?
  • W zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna opóźnia część procesów starzenia.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu to też walka ze starzeniem się. Jak dbać o nerki?

– Wynika to z tego, że skóra stanowi barierę pomiędzy tym światem zewnętrznym, tym co nas otacza. Jej główną funkcją jest ochrona, stąd też ekspozycja na czynniki szkodliwe: zanieczyszczenia środowiska, pyły, ale przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy komórki, niszczy DNA w obrębie komórek skóry – wylicza kardiolog, prof. Marek Postuła z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Nie tylko skóra nas chroni

Drugim organem, który się stosunkowo szybko starzeje, są płuca, nawet u osób niepalących. To właśnie one, podobnie jak skóra są wystawiane na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym przypadku zwłaszcza chodzi o zanieczyszczone powietrze atmosferyczne. – Pomimo tego, że drogi oddechowe są zbudowane w taki sposób, że znajdują się tam różnego rodzaju bariery, czy też przeszkody dla tych pyłów, ale nie radzą sobie one z dzisiejszym powietrzem, dlatego płuca starzeją się już od 30 roku życia – wyjaśnia rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego, zwracając uwagę na znaczenie zanieczyszczenie środowiska, jako czynnik przyspieszający proces starzenia się.  

 Przeczytaj także:

Jak dbać o dobry wzrok i sprawność fizyczną?

Stosunkowo szybko procesom starzenia ulegają także oczy. Dużo czasu spędzamy przed komputerem, bo powoduje długotrwałe napięcie mięśni, które z czasem wiotczeją, co w rezultacie może prowadzić do pogłębiania się czy pojawiania się wad wzroku. Aby temu zapobiec lub spowolnić ten proces należy pamiętać o odrywaniu wzroku co jakiś czas od ekranu i patrzeć w przestrzeń.

Około 35-40 roku życia zaczynają się także starzeć nasze kości i mięśnie. – Warto zwrócić uwagę, że z każdym rokiem tracimy mniej więcej 1 procent masy kostnej. Bardzo łatwo sobie uświadomić, że to niestety prowadzi do takiej chorób, jak osteoporoza – zauważa Trójkowy ekspert. Jak dodaje, jeśli wówczas nie zadbamy o ten układ kostno-szkieletowy, to będziemy mieli z nim problemy w przyszłości. Dotyczy to także naszym mięśni, jeśli nie ćwiczymy, jeśli ich nie aktywizujemy, to również je tracimy. 


Posłuchaj

3:05
Jak starzeje się nasze ciało? cz. 1 (Kierunek długowieczność/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nerki i jelita

Kolejnym krokiem w starzeniu się naszego ciała jest degradacja nerek. – Mało osób ma świadomość, że o nerki, tak samo jak o serce, tak samo jak o mózg i mięśnie trzeba dbać. Nie trzeba wykonywać jakiś katorżniczych ćwiczeń, a się nawadniać. To pozwala utrzymać nerki w prawidłowym stanie – podkreśla  prof. Marek Postuła. Wbrew temu, co można usłyszeć, piwo nie nawadnia organizmu, a wręcz prowadzi do odwrotnego procesu ze względu na zawarty w nim alkohol. 

Koło 60 roku życia dochodzi do starzenia się jelit, oznacza to osłabnięcie bariery jelitowej, co skutkuje wzrostem substancji szkodliwych, które przedostają się do naszego organizmu. W wyniku powstawania stanów zapalnych, to jeszcze bardziej przyspiesza procesy degradacji ciała. 

Posłuchaj

3:39
Jak starzeje się nasze ciało? cz. 2 (Kierunek długowieczność/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Kierunek Długowieczność
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 21 i 28.11.2023
Godzina emisji: 11.43

gs/pr

Polecane