Kim jest Banksy? Czy uda nam się kiedyś rozwiązać tę zagadkę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim jest Banksy? Czy uda nam się kiedyś rozwiązać tę zagadkę?
Jeden z murali Banksy'ego. Tożsamość artysty do dziś pozostaje nieznana.Foto: Shutterstock

Czy to kolejny krok do ujawnienia tożsamości znanego grafficiarza Banksy'ego? - BBC opublikowało nieznany dotąd wywiad, w którym artysta ujawnia swoje imię. Mimo wielu narastających spekulacji tożsamość artysty od lat pozostaje tajemnicą. Czy kiedyś dowiemy się, kim jest Banksy? 

  • Banksy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych twórców. Mimo ogromnych sukcesów i rekordów sprzedaży jego dzieł wciąż pozostaje anonimowy.
  • Znawcy zwracają uwagę, że Banksy pojawia się często w miejscach, na które skierowane są oczy całego świata, i świadomie wykonuje pewne kroki.
  • BBC opublikowało nieznany dotąd wywiad sprzed lat, w którym artysta ujawnia swoje imię. Czy materiał pomoże w zidentyfikowaniu artysty?

Wydaje się, że nawet ci, którzy nie znają się na sztukach plastycznych, znają jego imię. Banksy jest prawdopodobnie najsłynniejszym i zarazem najbardziej tajemniczym artystą graffiti na świecie. 

Co wiemy o Banksym? 

Około czterdziestoletni Brytyjczyk z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy. Jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie. Jest uważany za jednego z najwyżej cenionych współczesnych artystów. Kompendia podają jedynie datę jego urodzin oraz ważniejsze realizacje. Banksy pozostaje więc wciąż nierozszyfrowany. 

"
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Najczęściej czytane

Rozpoznawalność i ogromny sukces Banksy'ego

Prace Banksy'ego podróżują po całym świecie, zarówno online, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i życiu realnym, w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status.

- Banksy pojawia się często w miejscach, na które skierowane są oczy całego świata. W jego przypadku marketing działał bardzo mocno, świadomie wykonywał pewne kroki, co przekładało się na popularność i ceny jego prac - mówił podczas jednej z rozmów w Polskim Radiu Marcin Rutkiewicz, artysta, kurator, znawca graffiti i street artu, autor tekstów i książek poświęconych tej tematyce.

Posłuchaj

3:27
Kim jest Banksy? Czy uda nam się kiedyś rozwiązać tę zagadkę? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Banksy shredding 'didn't go to plan' - BBC London / BBC London

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 24.11.2023
Godzina emisji: 6.46

IAR/polskieradio.pl/zch

Polecane