Tintin: kultowy bohater komiksów w Belgii i Europie Zachodniej, w Polsce mało znany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tintin: kultowy bohater komiksów w Belgii i Europie Zachodniej, w Polsce mało znany
Tintin liczy sobie blisko 100 lat, ale wciąż cieszy się wielka popularnością wśród fanów komiksówFoto: Shutterstock/NeydtStock

Tintin od blisko 100 lat jest kultowym bohaterem komiksów w Belgii, gdzie się narodził, i całej Europie Zachodniej. Do Polski zawędrował późno, także z powodów politycznych, i prawdopodobnie dlatego nad Wisłą nie cieszy się wielką popularnością. Teraz jednak ukazuje się w naszym kraju pełne, sześciotomowe, wydanie wszystkich jego przygód: może to zmieni sytuację Tintina w Polsce?

  • Twórcą postaci Tintina i autorem jego przygód był belgijski artysta Georges Remi, znany pod pseudonimem Hergé (od inicjałów RG wymawianych po francusku).
  • Pierwsze przygody Tintina w odcinkach ukazały się 10 stycznia 1929 roku w belgijskim czasopiśmie "Le Petit Vingtième". Rok później wydano pierwszy tom jego przygód: "Tintin au pays des Soviets" ("Tintin w kraju Sowietów", polskie wydanie 2011).
  • W latach 1930-1986 ukazały się 24 tomy przygód Tintina (ostatni już niedokończony z powodu śmierci autora). Wszystkie zostały przetłumaczone na język polski. Teraz zostaną wydane w sześciotomowym zbiorze.

Ważny w Europie, w Polsce nieobecny

- Tintin jest jednym z najważniejszych bohaterów europejskiego komiksu i bohaterem narodowym Belgii: każdy, kto zwiedza Brukselę natyka się na niego na każdym kroku - mówi znawca i recenzent komiksów Tomasz Kołodziejczak.

Jednak w Polsce był przez długi czas postacią właściwie całkowicie nieznaną: było to spowodowane m.in. cenzurą, jaką na Tintina nałożyły PRL-owskie władze niejako w "odwecie" za pierwszy tom jego przygód. Jak się można domyślić, "Tintin w kraju Sowietów" nie był komiksem przychylnym sowieckiej władzy, a i w kolejnych tomach Hergé poprzez stworzonego przez siebie bohatera, nie ukrywał negatywnego nastawienia do komunistów. Inna sprawa, że jeszcze przed wojną należał do faszyzującej organizacji "Christus Rex", a w czasie okupacji pracował dla kontrolowanego przez Niemców dziennika "Le Soir".

Tintin: pełne wydanie w sześciu tomach

Komiksy o przygodach Tintina pojawiły się w Polsce dopiero na początku lat 90., ale też nie wszystkie. Potem znowu była przerwa i dopiero od początku XXI wieku polscy wielbiciele komiksów mogą kompletować wszystkie 24 tomy. - Warto dodać, że Hergé jest uznawany za twórcę tzw. czystej kreski (org: "ligne claire"), stylu graficznego popularnego w komiksie frankofońskim. Wielu artystów inspirowało się jego twórczością i tym, jak opowiadał swoje historie - tłumaczy Trójkowy gość. - Każdy, kto oglądał "Poszukiwaczy zaginionej Arki" i czytał przygody Tintina wie, że Spielberg musiał być, i rzeczywiście był, fanem twórczości Hergé, kiedy tworzył ten film - wskazuje.

Teraz do polskich księgarń trafia pełna edycja przygód Tintina: wszystkie 24 książki zebrane w sześciu tomach.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:09
W Polsce ukaże się sześciotomowe wydanie wszystkich przygód Tintina (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Kołodziejczak (znawca i recenzent komiksów)
Data emisji: 20.11.2023
Godzina emisji: 14.42

pr/mo

Polecane