Chochoł osadzony przed Rydlówką – Kraków wspomina "Wesele" Wyspiańskiego
2023-11-20, 10:11 | aktualizacja 2023-11-20, 10:11
Barwny, roztańczony i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami krakowskich Bronowic, by upamiętnić wydarzenia z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Punktem kulminacyjnym uroczystości było "osadzanie Chochoła" przed muzeum w Rydlówce.
- Bronowice to podkrakowska wieś, w której akcję swojego dramatu "Wesele" osadził Stanisław Wyspiański. Dziś jest to jedna z dzielnic Krakowa.
- "Wesele" to jeden z najważniejszych utworów literackich okresu Młodej Polski. Składający się z trzech aktów dramat nawiązuje do epoki romantyzmu i opisuje duchową kondycję narodu polskiego.
- "Osadzanie Chochoła" to już półwieczna tradycja, sięgająca czasów otwarcia muzeum w Rydlówce.
20 listopada 1900 roku w bazylice Mariackiej w Krakowie poeta Lucjan Rydel wziął ślub z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Tego samego dnia w podkrakowskiej wsi Bronowice, w dworku Włodzimierza Tetmajera, nazwanym później Rydlówką, odbyła się huczna zabawa weselna. Wśród gości był przyjaciel Rydla, Stanisław Wyspiański, który – zainspirowany wydarzeniami wieczoru oraz dziełami Mickiewicza, Słowackiego i Fredry – napisał swój najsłynniejszy dramat pt. "Wesele".
Barwny korowód z Chochołem
Co rok, dla upamiętnienia wydarzeń z początku XX wieku, w Bronowicach organizowany jest pochód, nawiązujący do dawnych obyczajów ludowych. W tym roku wystartował on w sobotę, 18 listopada, o godz. 11 spod Stodoły Bronowickiej. Dwie godziny później barwny korowód dotarł przed Rydlówkę, gdzie odbyło się tradycyjne "osadzanie Chochoła".
– Chochoł pojawił się w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego jako tajemnicza, wieloznaczna postać, z jednej strony negatywna, ale też pozytywna. Chochoł nas tutaj wszystkich gromadzi, jest głównym punktem tego wydarzenia – mówi Ewelina Radecka z Rydlówki, będącej obecnie oddziałem Muzeum Krakowa.
Gdy Chochoł został już osadzony na trawniku przed Rydlówką, muzeum otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. W trakcie darmowej imprezy można było poczuć klimat "Wesela" Wyspiańskiego – ubrani w stroje ludowe goście zasiedli wokół stołu, a w izbie odbywały się tańce.
Czytaj też:
- Rydel się żeni! Najsłynniejsze polskie wesele
- "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego: po 120 latach wciąż niebywale aktualny dramat
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Raczyńska (Radio Kraków)
Data emisji: 20.11.2023
Godziny emisji: 8.11
kc