Reklama

reklama

Finał festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023. Warwick Thornton z nagrodą główną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Finał festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023. Warwick Thornton z nagrodą główną
Nagrodę w konkursie głównym festiwalu EnergaCAMERIMAGE otrzymał Warwick Thornton, operator i reżyser filmu "The new boy"Foto: Daziram / Zuma Press / Forum

Tegoroczna, 31. odsłona festiwalu EnergaCAMERIMAGE przechodzi powoli do historii. Złotą Żabę w konkursie głównym otrzymał operator i reżyser filmu "The new boy" Warwick Thornton; spośród polskich produkcji jury wyróżniło "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holoubka, z kolei w trakcie finałowej ceremonii nagrodę za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi.

EnergaCAMERIMAGE to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych odbywający się w Toruniu (11-18 listopada). Wydarzenie poświęcone jest sztuce operatorskiej i co roku przyciąga najgłośniejsze nazwiska związane z filmem. Patronem medialnym festiwalu jest Program 3 Polskiego Radia.

Podczas wieńczącej imprezę ceremonii rozdano nagrody w poszczególnych kategoriach. Złotą Żabę w konkursie głównym przyznano Warwickowi Thorntonowi; operator i reżyser filmu "The new boy" zdobył nagrodę za zdjęcia do filmu, który sam wyreżyserował. Publiczność z kolei postanowiła wyróżnić produkcję  "Poor Things" w reżyserii Greka Yorgosa Lanthimosa. Ponadto w konkursie filmów polskich nagrodę otrzymał film Jana Holoubka "Doppelganger. Sobowtór"; Złotą Żabę za zdjęcia do tego filmu przyznano Bartłomiejowi Kaczmarkowi.

W trakcie uroczystości nie zabrakło również wyróżnień honorowych. Nagrodę za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi, twórca m.in. "Struktury kryształu" i "Liczby doskonałej". - To jest żywy festiwal i to naprawdę jest rzadkość. Znam wiele festiwali formalnych, martwych, na których coś się odbywa, bo musi się odbyć, a tutaj jest taki nerw i to jest wspaniałe. Wiadomo, że kino trochę gaśnie ostatnio, ludzie mniej do niego chodzą. Ale jak żyje festiwal, to i kino przeżyje - wyraził nadzieję Zanussi w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE: spotkania z gwiazdami świata kina

Wydarzenie to nie tylko nagrody i seanse, ale też okazje do spotkań i rozmów z aktorami, reżyserami i autorami zdjęć do produkcji. Na festiwal do Torunia przybyli m.in. Willem Dafoe, Erik Messerschmidt, Adam Driver  i Sean Penn, który prezentował swój film dokumentalny "Superpower" o wojnie w Ukrainie. - Chcę przetłumaczyć ten film na rosyjski i zrobimy wszystko. (...) Rosjanie powinni zobaczyć ten film. Vladimir Putin nie może powiedzieć niczego, co cofnie jego czyny - mówił w Toruniu Sean Penn.


Posłuchaj

5:46
Energa CAMERIMAGE 2023: w oczekiwaniu na przyznanie nagród. Relacja Ryszarda Jaźwińskiego i Pawła Turskiego (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowatorskie formy filmów

W gronie nominowanych do nagród w Toruniu znalazł się m.in. dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal, odpowiedzialny za zdjęcia do filmu "Strefa interesów". Nagrodzona w Cannes produkcja opowiada o obozie Auschwitz-Birkenau, jednak przedstawionym z perspektywy rodziny komendanta obozu.

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim polski operator zwrócił uwagę, że w obrazie zastosowano nowatorską formę filmu. - Nigdy tyle kamer w tym samym czasie nie było wykorzystywanych. Przygotowywaliśmy się do tego przez na przykład pół dnia - podkreśla Łukasz Żal. - Najważniejszą rzeczą było to, by w żaden sposób nie interpretować tego, nie oceniać tych nazistów. (...) Chodziło o wyzbycie się wszystkiego, co w jakikolwiek sposób interpretuje tę sytuację. My jesteśmy tylko świadkiem - dodaje operator.


Posłuchaj

5:35
Energa CAMERIMAGE 2023: z Łukaszem Żalem i Ericiem Messerschmidtem rozmawiał Ryszard Jaźwiński (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

EnergaCAMERIMAGE. Werner Herzog: musicie być w realnym życiu

Nagrodę specjalną dla duetu reżyser-operator podczas festiwalu otrzymali Werner Herzog i Peter Zeitlinger. Twórcy, na przestrzeni 30 lat, wspólnie wyprodukowali kilkanaście projektów, w tym nominowany do Oscara dokument "Spotkania na krańcach świata".

Niemiecki reżyser podczas wirtualnego spotkania z uczestnikami EnergaCAMERIMAGE przyznał, że uważa się za "poetę, który konfrontuje się z codzienną realnością". - Spisuję swoje przemyślenia, czasem na przykład przez trzy godziny. Po tym czasie idę do pralni, karmię kota, i konfrontuję te przemyślenia z prawdziwym życiem - wyjaśniał reżyser. - Musicie być w realnym życiu; wiedzieć, gdzie w nim jesteście. Nie lubię ludzi, którzy patrzą na życie jak kosmici.


Posłuchaj

5:12
Energa CAMERIMAGE 2023: Werner Herzog i Peter Zeitlinger z nagrodą specjalną dla duetu reżyser-operator (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trzymaj z Trójką
Prowadzący: Witold Lazar
Data emisji: 18.11.2023
Godzina emisji: 16.07

qch/IAR

Polecane