Krzysztof Zanussi na EnergaCAMERIMAGE: skoro żyje festiwal, to i kino przeżyje

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Krzysztof Zanussi na EnergaCAMERIMAGE: skoro żyje festiwal, to i kino przeżyje
Krzysztof Zanussi uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. Foto: PAP/Albert Zawada

- To jest żywy festiwal. Ma taki nerw i to jest wspaniałe - w takich słowach Krzysztof Zanussi komplementuje festiwal EnergaCAMERIMAGE. Reżyser, który w tym roku w Toruniu odbiera Nagrodę za Całokształt Twórczości, był jednym z gości audycji "Trójkowo, filmowo".

 • 84-letni Krzysztof Zanussi jest jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów. Ma w dorobku m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film "Rok spokojnego słońca" (1984), dwa razy zdobył też Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - za filmy "Barwy ochronne" (1976) oraz "Życie jako śmiertelna choroba przenoszoną drogą płciową" (2000).
 • Zanussi sprawował opiekę artystyczną nad filmem "Środa, czwartek rano" (2007), w którym debiutowała Joanna Kulig. Aktorkę można oglądać w amerykańskim obrazie "She Came to Me", który zakończy tegoroczną edycję festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Krzysztof Zanussi uważa, że Polacy generalnie odczuwają deficyt rozmów. - Więc taki festiwal to jest świetna okazja, żeby pod pretekstem filmów popatrzeć sobie w oczy, posłuchać, co kto myśli, co kto mówi - stwierdził reżyser w wywiadzie dla Trójki.  

Twórca "Barw ochronnych" nie ukrywa, że bardzo dobrze czuje się na festiwalu EnergaCAMERIMAGE. - To jest żywy festiwal i to naprawdę jest rzadkość. Znam wiele festiwali formalnych, martwych, na których coś się odbywa, bo musi się odbyć, a tutaj jest taki nerw i to jest wspaniałe. Wiadomo, że kino trochę gaśnie ostatnio, ludzie mniej do niego chodzą. Ale jak żyje festiwal, to i kino przeżyje - wyraził nadzieję Zanussi.

Wulkan energii, talentu i urody

Podczas rozmowy pojawił się także wątek Joanny Kulig, która debiutowała w 2007 roku w filmie "Środa, czwartek rano". Zanussi - będący koproducentem i opiekunem artystycznym obrazu Grzegorza Packa - nazwał aktorkę "wulkanem energii, talentu i urody". - Pani Kulig była bardzo obiecującą aktorką już od pierwszego spotkania. Gdy się pokazała, to widać było, że to jest potencjał na aktorkę z prawdziwego zdarzenia - mówił reżyser.

Sama Joanna Kulig także ma się pojawić na tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Jego finałowym akcentem będzie bowiem pokaz specjalny amerykańskiego filmu "She Came to Me", w którym polska aktorka zagrała jedną z ról.


Posłuchaj

52:39
Krzysztof Zanussi na EnergaCAMERIMAGE: skoro żyje festiwal, to i kino przeżyje (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

 • reżyser Dorota Kędzierzawska, tegoroczna jurorka Konkursu Debiutów Reżyserskich, autorka szczególnego w warstwie wizualnej filmu "Sny pełne dymu";
 • Bogumił Godfrejów, autor zdjęć do filmu "Lęk" Sławomira Fabickiego. Obraz bierze udział w Konkursie Filmów Polskich;
 • aktorskie gwiazdy, które odwiedziły w tym roku festiwal - Adam Driver i Willem Dafoe;
 • dwukrotnie nominowany do Oscara autor zdjęć Łukasz Żal, prezentujący w Konkursie Głównym nagrodzony już w Cannes film "Strefa interesów";
 • Roman Tondel i Kazimierz Suwała o budowanym właśnie w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym Camerimage i powstającym w pierwszej kolejności studiu filmowym.

Posłuchaj

51:33
Na żywo z festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 17.11.2023
Godziny emisji: 13.05, 14.05

kc/kk

Polecane