Bawi, uczy, diagnozuje i leczy: do czego przydaje się wirtualna rzeczywistość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bawi, uczy, diagnozuje i leczy: do czego przydaje  się wirtualna rzeczywistość?
Dzięki goglom VR można m.in. odbyć kurs pierwszej pomocy czy trenować na symulatorze lotówFoto: shutterstock/Syda Productions

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, szturmem bierze świat realny, także w Polsce. Powstaje coraz więcej programów wykorzystujących gogle i cały sprzęt do symulacji alternatywnego świata np. w szkoleniach, a nawet leczeniu. Studenci z koła naukowego Politechniki Opolskiej przygotowali program, który ma zapewnić możliwość zdalnego wsparcia psychologicznego ich koleżankom i kolegom.

  • Wirtualna rzeczywistość coraz częściej jest wykorzystywana przy diagnozowaniu i leczeniu różnego rodzaju schorzeń, np. depresji lub fobii.
  • Specjaliści przewidują, że już wkrótce w szkoleniu pracowników powszechne będzie wykorzystanie gogli VR ze specjalistycznym oprogramowaniem.

VR leczy i diagnozuje

Coraz częściej wirtualna rzeczywistość jest stosowana w leczeniu różnego rodzaju fobii i depresji. – Lęk wysokości czy lęk ciasnych pomieszczeń: możemy próbować się z tym uporać – tłumaczy psychiatra Mariusz Witkowski. – VR ma duże zastosowanie w ramach terapii i to nie tylko związanej z leczeniem depresji czy jakichś zaburzeń lękowych, ale jest to także świetne narzędzie do diagnozy. Bardzo dobrze pomaga w diagnozowaniu np. ADHD – dodaje Karolina Buchta, ekspertka ds. VR z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

VR szkoli i pomaga

Oczywistym wydaje się zastosowanie VR podczas różnego rodzaju szkoleń, np. dla pilotów. – Ten przenośny symulator z zestawem do wirtualnej rzeczywistości pozwala doświadczać wirtualnych lotów. Dzięki śledzeniu ruchu dłoni można w wirtualu wytworzyć każdy element sterowania w kokpicie, symulować fizyczne przyciski i przełączniki – wyjaśnia Manu Martin z Manu Motion AB.

Ten sposób może być równie skuteczny podczas szkolenia pracowników magazynowych czy w fabryce. – W  najbliższym czasie VR wejdzie w taką fajną symbiozę z rozszerzoną rzeczywistością, czyli AR. Pracownik poza tym, że w VR-ze będzie się uczył i co pewien czas przypominał sobie przyswojoną wiedzę, to na co dzień rozszerzona rzeczywistość będzie go prowadziła w pracy dzięki np. okularom AR. Na nich będzie miał informacje, co powinien teraz zrobić, jakie narzędzia powinien ze sobą zabrać itd. – przewiduje Karolina Buchta.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:04
Wirtualna rzeczywistość coraz bardziej wkracza w ludzkie życie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 9.14

pr

Polecane