Maria Pomianowska wśród nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maria Pomianowska wśród nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka
Maria Pomianowska jest nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka".Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Od wielu lat dba o muzyczną edukację Polaków, a sama jest wybitną instrumentalistką, która szlifowała swe rzemiosło m.in. pod okiem nauczycieli z Indii - Maria Pomianowska ma szansę zdobyć tegoroczną Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.

  • Maria Pomianowska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, multiinstrumentalistką grającą m.in. na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej oraz na instrumentach strunowych Wschodu, pochodzących z Indii, Mongolii czy Chin.
  • Laureatów Nagrody Mediów Publicznych poznamy 12 listopada 2023 roku. 
  • – To jest nagroda, która finansuje polską kulturę – mówi przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

W 1984 roku Maria Pomianowska po raz pierwszy wyjechała do Indii, by nauczyć się gry na sarangi, uważanym za najtrudniejszy do opanowania indyjski instrument strunowy. Gra się na nim za pomocą smyczka, specjalną techniką "paznokciową", zupełnie inaczej niż na przykład na skrzypcach. – To spowodowało, że bardzo mocno weszłam w indyjską tradycję muzyczną, czyli w takie klasyczne formy muzyki, no i w tę technikę paznokciową – wspomina artystka.

Po powrocie do Polski wraz z mężem Jerzym Pomianowska założyła zespół Raga Sangit, który zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce. W 1993 roku artystka zorganizowała wyjątkowy koncert w Akademii Muzycznej w Warszawie. – Wymyśliłam sobie, że będzie się nazywał "Magia smyczka" i będziemy grać na różnych instrumentach smyczkowych z całego świata – opowiada Pomianowska.

Nagroda Mediów Publicznych wspiera polską kulturę

Nad wyróżnieniami honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. – To jest nagroda, która pośrednio, ale i bezpośrednio finansuje polską kulturę. To są pieniądze, które są przeznaczane na zamawianie scenariuszy, słuchowisk, filmów. To są pieniądze dla twórców, operatorów, reżyserów, pisarzy, autorów tekstów, piosenkarzy, kompozytorów. Nikt tak nie sponsoruje polskiej kultury jak media publiczne i wszelkie zakusy na media publiczne są tak naprawdę zakusami na polską kulturę – mówi przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

Z kolei prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zaznacza, że inicjatywa umożliwia nadawcom publicznym promowanie najbardziej istotnych wartości naszej kultury. Według niej, szczególnie ważną dla Polskiego Radia kategorią jest muzyka.  Muzyka jest tkanką naturalną Polskiego Radia. Jest rzeczą oczywistą, że ta kategoria jest niezmiernie dla Polskiego Radia istotna. Ta możliwość wydobycia, pokazania opinii publicznej, odbiorcom, słuchaczom tych nazwisk, dorobku tych wspaniałych twórców, którzy w tym roku są nominowani, sprawia nam ogromną przyjemność – mówi Agnieszka Kamińska.

Laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2023 poznamy podczas gali, która odbędzie się 12 listopada. 

Posłuchaj

2:56
Maria Pomianowska nominowana do Nagrody Mediów Publicznych 2023 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 9.11.2023
Godzina emisji: 14.15

kc

Polecane