Piotr Baron: nominacja do Nagrody Mediów Publicznych to dowód na potrzebę tego, co robię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Baron: nominacja do Nagrody Mediów Publicznych to dowód na potrzebę tego, co robię
Piotr Baron z kwintetem w cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Piotr Baron to saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Wielokrotnie wyróżniany na festiwalach jazzowych i umieszczany na czołowych miejscach w licznych plebiscytach. Nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu, m.in. z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem. Wielokrotnie nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk. Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, wśród nich są: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Billy Harper, Kevin Mahogany czy Victor Lewis. Gdy Art Farmer odwiedził Wrocław, również zaprosił go do zespołu. Z kolei na jego płycie pojawił się sam Wadada Leo Smith.

Muzyka dla teatrów

Komponował muzykę dla teatrów (m.in. Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Słupskiego Teatru Dramatycznego, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Narodowego Czytania 2020). Był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie.

Dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił niegdyś w Polskim Radiu Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Sinfonii Iuventus. 

Czytaj także: 

Pamiętam jak dziś ten dzień, gdy odkryłem, że będę saksofonistą, a miałem jakieś 13-14 lat. Chciałem zostać Bennym Goodmanem, nie po prostu klarnecistą jazzowym, ale właśnie nim. Potem ze szpulowego magnetofonu usłyszałem nagrania Charliego Parkera i właściwie nie mogłem wykrztusić słowa. Już wtedy wiedziałem, że jednak chcę być tym facetem, który gra na saksofonie. Zacząłem czytać o bebopie, z pozycji jazzmana tradycyjnego spojrzałem w stronę modern jazzu. Do dziś nagrania Parkera mnie wzruszają - przyznał niedawno na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

Posłuchaj

3:37
Piotr Baron nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Piotr Baron (saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog, nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka")
Data emisji: 8.11.2023
Godzina emisji: 13.12

pr / rk 

Polecane