Powróćmy jak za dawnych lat, czyli nieśmiertelny kopniak z półobrotu. Chuck Norris wraca na ekran!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powróćmy jak za dawnych lat, czyli nieśmiertelny kopniak z półobrotu. Chuck Norris wraca na ekran!
83-letni Chuck Norris powraca na ekran! Zagra w filmie Sci-fi „Agent Recon”. Premiera w styczniu 2024Foto: Bridgeman Images – RDA / Forum

Mody i gusta podlegają przeróżnym fluktuacjom, ale co pewien czas powracają, tak, jak ostatnio powraca moda na kino lat 90. Wykorzystał to Sylvester Stallone kręcąc serię filmów "Niezniszczalni", nie tak dawno reaktywowano i zrealizowano kolejne sezony "MacGyvera", a teraz okazuje się, że na ekran powraca 83-letni Chuck Norris!

  • Chuck Norris jest wielokrotnym mistrzem sztuk walki, jego pierwszą zauważalną rolą był występ w "Drodze smoka" (1972), gdzie zagrał przeciwnika Bruce’a Lee. Prawdziwą popularność przyniosły mu filmy "Zaginiony w akcji" (1983, 1985, 1988).
  • Największym sukcesem Chucka Norrisa był serial "Strażnik Teksasu" (1993-2001), w którym grał główną rolę Cordella Walkera.
  • Chuck Norris założył organizację Kickstarter walczącą z przemocą wśród młodzieży i handlem narkotykami w szkołach. Jest radykalnie konserwatywnym chrześcijaninem, zwolennikiem kreacjonizmu

MacGyver, ekranowy prekursor DIY

Powraca popularność ekranowych bohaterów z lat 90. takich jak MacGyver czy Cordell Walker, strażnik z Teksasu. – To były postacie dobre na lata 90. i uczyły pewnej samodzielności. Większość też osób wtedy chciała być samodzielna: to było pozytywne, kiedy człowiek potrafił sobie wiele rzeczy naprawić, nie musiał wymieniać telefonu na nowy model tylko umiał go skonstruować ze sznurka i pudełka – mówi dr Adam Karpiński z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. – Ten powrót do zachowań poprzedniego pokolenia następuje: obserwujemy cykle powrotów do tego, co było wcześniej – tłumaczy.

Obecnie, na fali mody na recykling czy DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam), odżył również sentyment do sprytnego, inteligentnego Angusa MacGyvera. – To był ktoś, kto był intelektualnie ciekawą postacią a zarazem emocjonalnie spokojną. Dla niektórych nawet cechy jego charakteru były godne naśladowania – opowiada dr Karpiński. – Natomiast Chuck Norris to było nawiązanie do westernu, to był człowiek, który bronił prawa, praworządności i w ten sposób dbał o to, żeby wszystko było jak najlepiej w jego otoczeniu – wskazuje.

Chuck Norris: wiek to tylko liczba

Powracająca popularność MacGyvera postanowiono zdyskontować reaktywując w 2016 roku serial o jego przygodach. Zmieniono co prawda aktora grającego tytułowego bohatera (Richarda Deana Andersona zastąpił Lucas Till), ale sam pomysł – przygody pomysłowego, inteligentnego, kreatywnego agenta – pozostał niezmieniony.

Teraz przyszła kolej na ożywienie Strażnika Teksasu, a dokładniej: na powrót 83-letniego Chucka Norrisa przed kamerę. "Agent Recon" to film sci-fi, a aktor gra w nim Alistaira, szefa tajnej grupy czuwającej nad światowym bezpieczeństwem. Czy to oznacza, że słynny "kopniak z półobrotu" zostanie zaaplikowany kosmitom, przekonamy się w styczniu 2024 roku, bo wtedy ma się odbyć premiera. – Ciekawostką jest to, że przy filmie pracował Dakota Norris, syn Chucka, który opracował całą choreografię scen walki ojca. Więc te sceny tam są – stwierdza dziennikarz filmowy Adam Siennica. – I myślę, że Chuck jest w stanie więcej zrobić, niż ludzie myślą, że potrafi przeciętny człowiek w jego wieku. On całe życie trenował sztuki walki, więc to pozwala mu być aktywnym cały czas i móc robić na ekranie rzeczy, które będą bezpieczne dla jego zdrowia, a zarazem usatysfakcjonują fanów – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:39
Chuck Norris wraca na ekran. 83-letniego aktora zobaczymy w filmie sci-fi (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Adam Siennica (dziennikarz filmowy)
Data emisji: 6.11.2023
Godzina emisji: 12.14,13.13

pr

Polecane