60. urodziny Quentina Tarantino. Czy rzeczywiście skończy filmową karierę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
60. urodziny Quentina Tarantino. Czy rzeczywiście skończy filmową karierę?
Quentin TarantinoFoto: Shutterstock/Denis Makarenko

Quentin Tarantino za tydzień, 27 marca, kończy 60 lat. Jest jednym z mistrzów, guru współczesnego kina. Chociaż nakręcił zaledwie dziewięć filmów (bądź osiem – zdania są podzielone), to jego wpływ na ten rodzaj sztuki jest ogromny. Właśnie przygotowuje się do realizacji kolejnego – jak deklaruje, ostatniego w jego karierze – projektu. Zdjęcia mają się zacząć jesienią.

  • Quentin Tarantino dotychczas był osiem razy nominowany do Oscara i otrzymał dwie statuetki: za scenariusze do "Pulp Fiction" (1994, razem z Rogerem Avarym) oraz do "Django" (2012)
  • Problemy z obliczeniem, ile filmów nakręcił Tarantino, wynikają stąd, że niektórzy, w tym sam reżyser, liczą dwie części "Kill Billa" jako dwa oddzielne filmy, a inni – jako jeden

Kultowy błąd scenariuszowy

"Przekraczający bariery, łamiący schematy, wychodzący z ram sztuki filmowej" – te określenia dotyczące debiutanckich "Wściekłych psów" (1992) tak naprawdę pasują do właściwie całej filmografii Quentina Tarantino. – Po tylu latach można powiedzieć, że Tarantino przeszedł do popkultury. Jest taka zasada w pisaniu scenariuszy, że kiedy bohaterowie rozmawiają, to dobrze jest, aby posuwali też akcję do przodu. Tymczasem u niego dialogi dotyczą zupełnie czegoś innego: np. bohaterowie "Wściekłych psów" rozmawiają o piosence Madonny i dawaniu napiwków – mówi scenarzysta i pasjonat kina Jacek Mulaszczyk. – Te dialogi trwają kilka minut i w klasycznym scenariopisarstwie byłyby traktowane jako błąd – wskazuje.

Tymczasem te rozmowy, które pojawiają się właściwie w każdym filmie Tarantino, stały się już absolutnie kultowe (np. rozmowa o masażu stóp w "Pulp Fiction") i stanowią charakterystyczny element jego produkcji.

10 filmów albo 60 lat

Gigantyczny sukces kolejnej produkcji, dziś już kultowego "Pulp Fiction" (1994), udowodnił, że "Wściekłe psy" to nie była przypadkowa i chaotyczna próba przełamania hollywoodzkich schematów. Sympatię zarówno widzów, jak i krytyków zdobywały także kolejne produkcje Tarantino: "Jackie Brown" (1997), dwie części "Kill Billa" (2003-2004), "Bękarty wojny" (2009) czy "Django" (2012).

Jeszcze na długo przed realizacją swojego ostatniego jak dotychczas filmu, "Pewnego razu… w Hollywood" (2019), Quentin ogłosił, że chce zakończyć karierę w wieku 60 lat albo po nakręceniu 10 filmów. Sześćdziesiątka stuknie mu już 27 marca, a o to, ile filmów nakręcił (nie licząc wczesnych krótkich metraży), wciąż toczą się spory. Jeżeli dwie części "Kill Billa" liczyć jako dwa oddzielne filmy, to Tarantino ma na koncie dziewięć pełnometrażowych produkcji, jeżeli jako jeden – to tylko osiem.


Posłuchaj

3:19
Quentin Tarantino - mistrz współczesnego kina (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Hollywood lat 70. oczami kobiety

Tymczasem Quentin Tarantino przymierza się do kolejnego filmu. – Wiemy, że napisał do niego scenariusz, co jest oczywiste, jeśli chodzi o jego twórczość: on nie kręci filmów na podstawie nie swoich tekstów. Wiemy, że będzie nosił tytuł "The Movie Critic", a jesienią mają zacząć się zdjęcia – opowiada krytyk Dawid Muszyński. – Wiadomo też, że będzie osadzony w latach 70. w Los Angeles i ma skupić się na kobiecie. Fani już dobrze wiedzą, o którą kobietę chodzi. Tarantino w wielu wywiadach opowiadał, że tylko jedną krytyczkę filmową w swoim życiu naprawdę cenił, a nawet uwielbiał. Była nią Pauline Kael – tłumaczy.

– Możemy sobie wyobrazić, że albo ona, albo postać na niej wzorowana będzie główną bohaterką. I coś mi mówi, że jej oczami będziemy oglądać Hollywood lat 70. – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

11:55
Czy rzeczywiście Tarantino skończy karierę filmową? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Dawid Muszyński (filmoznawca)
Data emisji: 20.03.2023
Godziny emisji: 12.25, 12.35, 12.43

pr

Polecane