Adam Driver w Toruniu obierze Nagrodę Specjalną EnergaCAMERIMAGE dla Aktora

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adam Driver w Toruniu obierze Nagrodę Specjalną EnergaCAMERIMAGE dla Aktora
Adam Driver podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE odbierze Nagrodę Specjalną EnergaCAMERIMAGE dla AktoraFoto: Denis Makarenko/shutterstock.com

To doskonała wiadomość dla fanów "Gwiezdnych wojen", ale i kina w ogóle: do Polski przyjeżdża Adam Driver! Podczas festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbierze Nagrodę Specjalną dla Aktora i przedstawi swój najnowszy film "Ferrari", który bierze udział w konkursie głównym.

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu w dniach 11-18 listopada 2023.
  • Adam Driver był dwukrotnie nominowany do Oscara: w 2019 roku za "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" (reż. Spike Lee) w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" oraz rok później za "Historię małżeńską" (reż. Noah Baumbach) w kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy".
  • Na EnergaCAMERIMAGE Adam Driver przedstawi swój najnowszy film, "Ferrari", wyreżyserowany przez Michaela Manna. Ta dramatyczna opowieść o legendarnym konstruktorze samochodów trafi do polskich kin pod koniec roku.

EnergaCAMERIMAGE: najważniejszy festiwal dla operatorów

Już tylko trochę ponad tydzień dzieli nad od rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. To bodaj najważniejsza na świecie impreza filmowa poświęcona operatorom filmowym, ale także jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali filmowych.

W tym roku jednym z gości specjalnych będzie Adam Driver, który przyjedzie, aby odebrać Nagrodę Specjalną EnergaCAMERIMAGE dla Aktora i przedstawić uczestnikom festiwalu nominowany w tegorocznym Konkursie Głównym film "Ferrari" w reż. Michaela Manna.

– Piękno kariery Adama Drivera wynika zarówno z tego, że jego wybory są wspaniale nieprzewidywalne, jak i z faktu, że współpracuje wytrwale z innymi filmowcami nad jak najpełniejszym wykorzystaniem języka wizualnego kina. Nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego laureata Nagrody Specjalnej EnergaCAMERIMAGE dla Aktora – piszą w informacji organizatorzy festiwalu.

Adam Driver: kim jest, gdzie zagrał?

Adam Driver (1983) ma korzenie angielskie, niemiecki, holenderskie, irlandzkie, szkockie, a także szwedzkie, walijskie i francuskie. Po 11 września 2001 roku, mając 18 lat, zaciągnął się do Marines i służył w Iraku przez ponad dwa lata. Po powrocie z powodu kontuzji zaczął studia aktorskie. Rozpoznawalność przyniosła mu rola odjechanego Adama Sacklera w serialu "Dziewczyny", pojawiły się też drugoplanowe role m.in. w "J. Edgar" (2011), "Frances Ha" (2012) i "Lincolnie" (2012). Jednak dopiero rola Kylo Rena w filmie "Gwiezdne wojny. Przebudzenie Mocy" (2015) otworzyła mu drogę do sławy i kariery. "Paterson" Jima Jarmuscha (2016) potwierdził, że jest jednym z najciekawszych i najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia, a "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike’a Lee (2018) przyniosło pierwszą nominację do Oscara. Kolejna, tym razem w kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy", przyszła już rok później, za "Historię małżeńską" (2019) Noaha Baumbacha.


Adam Driver: ulubieniec Michaela Manna

Najnowsza kreacja Adama Drivera to tytułowy Enzo Ferrari w filmie Michaela Manna. Historia legendarnego konstruktora samochodowego trafi do polskich kin pod koniec roku, ale fani aktora doskonale wiedzą, że ten duet już wkrótce ponownie spotka się na planie. Chodzi o zapowiadaną od dawna "Gorączkę 2", kontynuację wielkiego hitu sprzed 27 lat. Już wiadomo, że będzie to prequel, a więc opowieść poprzedzająca wydarzenia znane z "Gorączki". Wiadomo też, że Adam Driver zagra Neila McCuleya, postać, w którą wcielił się Robert De Niro. Chodzi nie tylko o podobieństwo fizyczne, ale również miarę talentu: Martin Scorsese nazwał Drivera "najwybitniejszym i najwszechstronniejszym aktorem swojego pokolenia". Premiera "Gorączki 2" jest przewidywana na koniec roku 2024.

Ferrari | Najnowszy zwiastun/YouTube Monolith Films


Program 3 Polskiego Radia jest partnerem medialnym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. Nasi dziennikarze obecni w Toruniu codziennie na antenie Trójki będą przedstawiać nowości festiwalowe, a także rozmawiać z uczestnikami i gośćmi festiwalu.

Przeczytaj także:

pr

Polecane