Reklama

reklama

Ruiny pałacu w Żmigrodzie – pamiątka po XVII-wiecznych arystokratach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruiny pałacu w Żmigrodzie – pamiątka po XVII-wiecznych arystokratach
Po II wojnie światowej po XVII-wiecznym pałacu w Żmigrodzie pozostały ruinyFoto: Shutterstock/mario_xp

W Żmigrodzie znajdował się niegdyś okazały, XVII-wieczny pałac. Po II wojnie światowej pozostały po nim tylko ruiny. Wciąż jednak jest to miejsce godne odwiedzenia, szczególnie dla miłośników dawnych arystokratycznych rezydencji.

  • Żmigród to niewielkie miasto położone nad brzegiem Baryczy w województwie dolnośląskim, na pograniczu z województwem wielkopolskim.
  • Historia miejscowości sięga początków XII wieku i czasów piastowskich.
  • Przez stulecia w Żmigrodzie znajdowały się dwie arystokratyczne siedziby – XVI-wieczna wieża oraz pałac z XVII wieku.

Historia Żmigrodu sięga połowy XII wieku. Przez pierwsze stulecia należał on do dolnośląskich książąt. W latach 40. XIII wieku wrocławski książę Henryk III zbudował w tym miejscu zamek otoczony wałem i fosą. Potem majątek należał do Księstwa Głogowskiego i Oleśnickiego, a także do czeskich królów. 

Wieża odporna na potop szwedzki

Dziś w Żmigrodzie możemy obejrzeć między innymi renesansową wieżę mieszkalną. Powstała ona w latach 60. XVI stulecia na fundamentach baszty XIII-wiecznego zamku. Niemal sto lat później została rozbudowana, a wewnątrz niej umieszczono kręcone schody, które prowadziły do komnat.

Wieża oparła się najazdowi wojsk szwedzkich w 1640 roku. Nie dość, że Szwedom nie udało się zdobyć twierdzy, to jeszcze duża grupa najeźdźców znalazła śmierć pod pękającym lodem, nad którym ustawili armaty. Niestety, dwa lata później kolejny szturm zakończył się już zdobyciem wieży.

Pałac, który rósł w siłę

Znajdujący się tuż obok pałac został zbudowany przez austriackiego feldmarszałka Melchiora von Hatzfeldta w latach 80. XVII wieku. Później dobudowano do niego kaplicę dworską, a także park, oranżerię i ogród. W kolejnym stuleciu całe założenie stało się już ogromnym, trzyskrzydłowym pałacem. 

Ostateczny kształt budowla przybrała w drugiej połowie XVIII wieku, za czasów księcia Adriana. Powstała wówczas piękna, barokowa rezydencja, którą dziś, niestety, można podziwiać jedynie na dawnych zdjęciach.

źródło: YouTube/ Radio Wrocław

Atrakcyjna, trwała ruina

Najstarsza część pałacu już w XXI wieku została oczyszczona i oddana do użytku w formie trwałej ruiny. Bardzo ciekawie prezentuje się ona przede wszystkim latem, gdyż dookoła zasadzono wiele różnych gatunków kwiatów. – Myślę, że warto tu zajrzeć, bo nawet w takim stanie pałac ma w sobie wiele uroku – mówi Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców. 

Posłuchaj

4:29
Ruiny pałacu w Żmigrodzie – pamiątka po XVII-wiecznych arystokratach (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 10.47

kc

Polecane