Czerna: renesansowy zamek z pięknymi sklepieniami i widowiskową jadalnią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czerna: renesansowy zamek z pięknymi sklepieniami i widowiskową jadalnią
Zamek w Czernej, widok od strony parkuFoto: mat. prasowe

Jest w Polsce kilka miejscowości o nazwie Czerna. Tym razem prowadzący "Trójkę po królewsku" skierowali się na Dolny Śląsk do tej położonej w powiecie głogowskim. Bo tam, w dawnym starorzeczu Odry, w otoczeniu pięknego parku, położony jest kolejny obiekt: renesansowy zamek.

  • Zamek w Czernej, a dokładniej dwór obronny, został wzniesiony w połowie XVI wieku.
  • Do dzisiaj zachowały się w nim wspaniałe, różnorodne gotyckie sklepienia, które były specjalnością projektanta budowli, Hansa Lindnera.

Zamek dla najstarszego syna

Czerna jest miejscowością wymienianą już w najstarszych dokumentach dotyczących ziemi głogowskiej. Pod koniec XV wieku trafiła w ręce Melchiora von Glaubitza. To jego potomek, Wolfgang von Glaubitz, rozpoczął w 1558 roku budowę zamku dla swojego najstarszego syna Christopha. Świadczy o tym zachowany na kamiennym portalu napis: "1558 w poniedziałek po Zielonych Świątkach Wolf. Glaubitz rozpoczął budowę". Autorem projektu budowli był Hans Lindner, znakomity mistrz sztuki budowlanej pochodzący z Lwówka Śląskiego.

Piękne sklepienia i jadalnia

Pierwotnie renesansowa budowla była stworzona na planie prostokąta i miała dwuspadowe dachy z czterema szczytami oraz wieżę przy elewacji frontowej. W komnatach można podziwiać różnorodne sklepienia: krzyżowe, sieciowe, kryształowe, brylantowe i rozetowe, z których słynął Hans Lindner. – Tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych zamkowych jadalni, która bez specjalnych upiększeń i charakteryzacji mogłaby z powodzeniem występować w filmach kostiumowych, udając dawną, niemal średniowieczną kuchnię – zachwyca się Marek Gaworski, autor książek i przewodników poświęconych polskim pałacom i zamkom.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - zamek w Czernej/YouTube Gmina Żukowice


Dzisiaj otoczony pięknym, pięciohektarowym parkiem zamek jest własnością prywatną, ale jest do niego wstęp, gdyż funkcjonują w nim restauracja i hotel.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:17
Renesansowy zamek w Czernej na Dolnym Śląsku (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 2.10.2023
Godzina emisji: 10.42

pr

Polecane