Stanisław Radwan we wspomnieniach Anny Dymnej: był niepisanym, największym autorytetem w środowisku artystycznym Krakowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Radwan we wspomnieniach Anny Dymnej:  był niepisanym, największym autorytetem w środowisku artystycznym Krakowa
Anna Dymna, Dorota Segda i Stanisław Radwan podczas otwarcia wystawy plenerowej na krakowskim rynku w 2014 roku. Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

– Był niepisanym, największym autorytetem w środowisku artystycznym Krakowa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Dymna, wspominając zmarłego Stanisława Radwana. Wybitny kompozytor był jednym z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w Polsce. Odszedł w wieku 84 lat.

  • W wieku 84 lat zmarł Stanisław Radwan wybitny kompozytor, jeden z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w Polsce.
  • Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Tadeusz Bradecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Babicki czy Krystian Lupa.
  • Przez kilkanaście lat Stanisław Radwan współtworzył środowisko Piwnicy Pod Baranami, był szefem muzycznym krakowskiego Teatru Rozmaitości, a przez całą dekadę lat 80. był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie.

– Poznałam Staszka w latach siedemdziesiątych w Piwnicy pod Baranami. Potem towarzyszył mi przez całe życie – powiedziała podczas rozmowy w Trójce Anna Dymna. – Gdy był jakiś problem, zawsze szło się do Staszka. Potrafił rozjaśnić wszystkie ciemności i wątpliwości. Był cudownym czarodziejem. Najważniejsze jest jednak to, że swoją muzyką wprowadzał nas w przestrzeń wolności. Pracowałam z nim dużo w teatrze. Zawsze gdy tworzył, człowiek zyskiwał radość – podkreśliła aktorka.  

Stanisław Radwan - "autorytet w środowisku artystycznym Krakowa"

Stanisław Radwan studiował grę na fortepianie w klasie Ludwika Stefańskiego i kompozycję pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił w 1967 podczas kursów prowadzonych przez Pierre'a Schaeffera oraz Oliviera Messiaena w Paryżu.

W latach 1960-1975 współpracował z kabaretem Piwnica pod Baranami. Jednocześnie, w latach 1963-66, był kierownikiem muzycznym Teatru Rozmaitości w Krakowie, zaś w latach 1974-76 - w Teatrze Ateneum w Warszawie. W 1977 związał się na stałe, jako konsultant muzyczny, ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, pełniąc od 1980 do 1990 funkcję dyrektora tej sceny.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

4:55
Stanisław Radwan we wspomnieniach Anny Dymnej: był niepisanym, największym autorytetem w środowisku artystycznym Krakowa (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Był laureatem wielu nagród m.in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za muzykę do spektakli - "Powrót Odysa" (1982), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1993), "Sen srebrny Salomei" (1994), na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za muzykę do "Woyzecka" w reż. Tadeusza Bradeckiego (1982), Nagrody miasta Krakowa (1988), Nagrody im. Aleksandra Bardiniego (2000), Nagrody Fundacji Kultury Polskiej (2007).

W 2019 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie nagradzany w tym m.in. Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry za muzykę do przedstawienia "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego, laureat nagrody "Gustaw" ZASP-u za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego.

Swinarski, Jarocki, Hübner, Wajda

Stanisław Radwan należał do grona najbardziej cenionych twórców muzyki teatralnej. Jest autorem ponad dwustu kompozycji, napisanych dla potrzeb teatrów w Krakowie, Warszawie, Częstochowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Kaliszu, Lublinie, Sosnowcu, Zakopanem, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi, m.in. Zygmuntem Hübnerem, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Babickim, Krystianem Lupą.

Stanisław Radwan. W poszukiwaniu ciszy, cz. II/ Filmoteka Małopolska

***

IAR/zch

Polecane