"Nowosielski w Łodzi": wystawa dzieł wybitnego malarza w łódzkim Muzeum Sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nowosielski w Łodzi": wystawa dzieł wybitnego malarza w łódzkim Muzeum Sztuki
- Na wystawie zobaczymy Nowosielskiego związanego z teatrami lalek, ale pokazujemy także dużo malarstwa - mówiła w Trójce kuratorka wystawy "Nowosielski w Łodzi".Foto: PAP/CAF-ANDRZEJ RYBCZYŃSKI

Jerzy Nowosielski zaliczany jest do najwybitniejszych polskich artystów. Łódzkie Muzeum Sztuki włączyło się w obchody 100-lecia urodzin malarza wystawą prezentującą stosunkowo mało znany okres jego twórczości obejmujący 12 lat spędzonych właśnie w Łodzi.

  • Jerzy Nowosielski (1923-2011) uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.
  • Artysta spędził w Łodzi 12 lat życia (1950-1962) pracując w teatrach lalkarskich, a później będąc także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego).
  •  – Niewiele osób wie, że ten artysta, który zazwyczaj jest wiązany z Krakowem, był w Łodzi 12 lat w latach 1950-1962 – tłumaczy w Trójce Paulina Kurc-Maj, współkuratorka wystawy "Nowosielski w Łodzi" w łódzkim Muzeum Sztuki.

Kryjówka Nowosielskiego przed socrealizmem

Tzw. "okres łódzki" w życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego jest stosunkowo mało znany. Jest to związane z faktem, że artysta kojarzony jest przede wszystkim z Krakowem oraz twórczością ikonopisarską i sakralną.

– Pokazujemy szczególny okres w twórczości Jerzego Nowosielskiego, tuż przed jego największym zainteresowaniem malarstwem religijnym, sakralnym – okres łódzki. Niewiele osób wie, że ten artysta, który zazwyczaj jest wiązany z Krakowem, był w Łodzi 12 lat w latach 1950-1962 – tłumaczy Paulina Kurc-Maj, współkuratorka wystawy "Nowosielski w Łodzi" w łódzkim Muzeum Sztuki. – Przyjechał tu w czasach stalinowskich, w szczytowym okresie socrealizmu. Ukrył się przed tą sytuacją pracując w teatrach lalkarskich: projektował scenografię, lalki m.in. z żoną Zofią Gutkowską – opowiada.


Ścierające się wątki w twórczości Nowosielskiego

– Ten okres jest o tyle ciekawy, że nietypowy dla twórczości Nowosielskiego: pokazuje wiele wątków, które się w jego twórczości ścierały i mieszały. Na wystawie zobaczymy tego Nowosielskiego związanego z teatrami lalek, ale pokazujemy także dużo malarstwa – wskazuje Trójkowy gość. – To malarstwo, które czerpie z ikon, z ikonopisarstwa, ale też czerpie z ówczesnej sztuki nowoczesnej, powiedziałabym nawet, że ze sztuki abstrakcyjnej: wtedy wchodził taszyzm – wyjaśnia.

– I jeszcze będziemy mogli zobaczyć wiele prac związanych z Łodzią, prac, które są pejzażami łódzkimi o bardzo ciekawym, syntetycznym kształcie. A także tematyką związaną z kobietą: pływaczek, gimnastyczek, akty kobiece – dodaje.


Przeczytaj także


Posłuchaj

5:44
Wystawa malarstwa Jerzego Nowosielskiego w łódzkim Muzeum Sztuki (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Paulina Kurc-Maj (współkuratorka wystawy w łódzkim Muzeum Sztuki)
Data emisji: 13.10.2023
Godziny emisji: 11.13

pr

Polecane