"Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Sopocka wystawa poświęcona artyście

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Sopocka wystawa poświęcona artyście
Jedna z wystaw prac Jerzego Nowosielskiego w 2003 rokuFoto: Jan Rolke/Forum

Malarz, rysownik, filozof, teolog prawosławny, uważany za jednego z  najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. W Sopocie trwa wystawa zatytułowana "Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Jak podkreślają organizatorzy: "To próba nowego spojrzenia na twórczość klasyka XX wieku". Co czeka odwiedzających galerię? 

Ekspozycja ukazuje Jerzego Nowosielskiego z jednej strony jako scenografa, projektującego dekoracje do teatrów lalkowych, a z drugiej - jako malarza, odsłaniającego swój własny, bogaty w motywy i wątki teatr, rozgrywający się na jego obrazach. Po raz pierwszy będzie można również zajrzeć do pracowni Jerzego Nowosielskiego, która mieściła się kiedyś w jego domu w Krakowie. Ekspozycja, zaaranżowana w części jako collage, daje okazję zobaczenia na nowo wielu obrazów artysty, które namalował pomiędzy 1954 a 1996 rokiem. 

– Od blisko 20 lat zajmuję się twórczością Nowosielskiego. To niewątpliwie jedna z najciekawszych osobowości polskiej kultury XX wieku. To postać sławna nie tylko jako profesor akademicki, malarz, projektant scenografii, ale też jako wybitny Europejczyk, który w swojej twórczości łączył pierwiastki sacrum i profanum. Tylko jemu udało się to zrobić w tak ciekawy i interesujący sposób – mówił w Trójce Andrzej Szczepaniak, kurator wystawy.

"Theatrum Jerzego Nowosielskiego"

– Warto zaznaczyć, że theatrum to nie tylko teatr. Wystawa z założenia miała być nowym spojrzeniem na twórczość Nowosielskiego. To nie tylko projekty scenografii, ale też sztuka życia, śmierci, liturgii oraz codzienności. Celowo została skomponowana tak, byśmy prywatnie mogli przenieść się w świat artysty. Po raz pierwszy możemy też wejść do jego pracowni i zobaczyć meble, które sam pomalował w swoje fantazje. W gabinecie znajdują się ikony dewocyjne oraz scenografia stworzona do jednego ze spektakli teatru lalkowego w Łodzi. Chcieliśmy pokazać, że nie tylko realizacje teatralne stanowią theatrum Nowosielskiego, ale również cała jego twórczość i obrazy – zaznaczył gość "Trójki przed południem". 

Posłuchaj

6:29
"Theatrum Jerzego Nowosielskiego" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawa "Theatrum Jerzego Nowosielskiego" będzie dostępna do 20 lutego 2022 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Andrzej Szczepaniak (kurator wystawy)
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 11.34

zch

Polecane