Jak bronić się przed cyberprzestępcami? Silne hasła i zdrowy rozsądek
2023-10-12, 10:10 | aktualizacja 2023-10-12, 10:10
Dzień Bezpiecznego Komputera to dobra okazja, aby przypomnieć o tym, że "1234" nie jest dobrym hasłem do bankowego konta, a dzwoniący do nas "konsultant" wcale nie musi być tym, za kogo się podaje.
- Przypadający 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera obchodzony jest w Polsce od 2004 roku.
- Październik od 11 lat jest Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa.
- Podstawa bezpieczeństwa w internecie to odpowiednie hasła, najlepiej składające się z długiego ciągu znaków, który może układać się w zdanie.
Bezpieczeństwo w świecie cyfrowym jest w dzisiejszych czasach równie ważne, jak to w realnym życiu. Ma ono wpływ nie tylko na stan naszego konta bankowego, ale dotyczy także wielu innych, osobistych spraw.
Dzień Bezpiecznego Komputera pojawił się w kalendarzu po raz pierwszy w 2004 roku. Nad szeroko nagłośnioną w mediach akcją honorowy patronat objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w projekt włączyła się również Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Wsparcia udzieliły Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
Hasło jak opowieść
Od tamtego czasu internet bardzo się zmienił – pojawiły się nowe zagrożenia, zmieniły się też standardy bezpieczeństwa. Podstawę wciąż jednak stanowią dobre, przemyślane hasła, broniące dostępu do naszych osobistych zasobów przed nieproszonymi gośćmi. Według obecnie obowiązujących standardów hasło powinno mieć co najmniej 12-14 znaków. Jak je zapamiętać? Są na to sposoby.
– Budujemy sobie jakieś zdanie, na przykład: zielony parking dla trzech małych samolotów. Jeżeli jeszcze gdzieś tam dodamy dużą literę, 3 zapiszemy cyfrą, to już będzie spełniało naprawdę bardzo dużo wymagań bezpieczeństwa – mówi Zuzanna Polak z NASK.
Niestety, z pojawiających się od czasu do czasu wycieków danych wynika, że wciąż wiele osób jako hasła używa własnego imienia, prostego ciągu cyfr 1234 itp.
Uwaga na linki z podejrzanych źródeł!
Cyberprzestępcy do wyłudzania danych używają coraz bardziej wyrafinowanych metod. Mogą to być SMS-y lub maile zachęcające nas do otwarcia załączonego linku, nawet poprzedzone rozmową telefoniczną z rzekomym konsultantem. W takiej sytuacji powinniśmy mieć się na baczności i przed otwarciem podejrzanego linku upewniać się, czy pochodzi on z zaufanego źródła.
– Cyberprzestępcy wykorzystują nasze emocje, presję czasu. Nie potrzebują jakichś superskomplikowanych narzędzi. My po prostu dajemy im wszystko na tacy – ostrzega gość Trójki.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Fałszywe mandaty i fałszywy szef biura cyberprzestepczości. NASK ostrzega przed działaniami oszustów
- Nowa forma cyberataku. Spear Phishing nakierowany jest na osoby decyzyjne w firmie
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Zuzanna Polak (kierownik Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK)
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 9.48
kc